Kovid-19 sürecinde ülke dışında kalan Mısırlılar geri dönüyor

Mısır hükümeti dün, uluslararası alanda yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler nedeniyle ülke dışında mahsur kalan Mısır vatandaşlarının dönüşünü organize etmeye başladı.

Mısır Göçmenlik Bakanı Nabile Makram dün yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman’dan Mısır’a dönmek isteyen vatandaşların taleplerini kayıt altına almak için bakanlığın operasyon odasının aktif bir şekilde çalışmaya başladığını bildirdi. Makram, Kuveyt’in yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını engellemek amacıyla iki hafta boyunca kendi vatandaşları dışında kimseyi kabul etmeyeceğini ilan etmesinin ardından Mısır vatandaşlarının ülkelerine istediklerini belirtti.

Açıklamada, kayıtların alınmasının ardından Turizm ve Eski Eserler Bakanlığıyla koordineli bir şekilde söz konusu ülkelerden Mısır’a geri dönmek isteyen vatandaşların kullandıkları seyahat şirketleri ile görüşme sağlanacağı bildirildi. Ayrıca insani koşullar ve acil durum sebepleri ile seyahat planlarında değişiklik yapılması nedeniyle vatandaşların PCR testini kolaylıkla alabilmeleri için ilgili makamlarla koordineli biçimde çalışılacağı vurgulandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı resmi verilerine göre çarşamba günü 532 yeni tip koronavirüs vakası ve 52 ölüm kaydedilirken 299 kişi de gerekli tedavileri almalarının ardından hastanelerden taburcu oldular. Mısır’da çarşamba akşamına kadar kaydedilen toplam vaka168 bin 57 olurken sağlığına kavuşanların sayısı da 131 bin 211 ulaştı. 9 bin 512 kişi ise Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

Şarkul Avsat