Suriye’de rejim güçleri ve silahlı gruplar arasında çatışma: Ölü ve yaralılar var

Suriye’nin orta kesimindeki Hama kentinin batısında Suriye rejim güçleri ile silahlı gruplar arasında çatışma patlak verdi. İki taraftan da ölü ve yaralıların olduğu bildirildi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Ceyş’un-Nasr’ın (Zafer Ordusu) Hama’nın batı kırsalındaki El-Fettatire köyünde bulunan rejim mevzilerine saldırı düzenlediğini bildirdi. Saldırıda üsteğmen rütbeli bir komutanın da aralarında bulunduğu 4 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğu ve ölü sayısının artabileceği belirtildi.

Gözlemevi’ne göre, Ceyş’un-Nasr’ın bu saldırısı, rejim güçlerinin Hama’nın batısındaki Sehl el-Gab’a bağlı En-Nakus harabeleri cephesinde Suriye uyruklu savaşçılardan oluşan “Türk İslam Partisi Destekçileri” isimli silahlı gruba ait aracın güdümlü füzeyle vurmasının ardından geldi. Gözlemevi, rejimin saldırısı sonucu Türk İslam Partisi Destekçileri’ne bağlı 8 savaşçının öldüğü, 8 savaşçının da yaralandığı, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğu ve ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Öte yandan, Gözlemevi dünkü açıklamasında, Suriye rejimi ve Rusya tarafından desteklenen Filistinli Kudüs Tugayı’nın, Halep’in batısındaki Cemiyye Zehra Mahallesi’nde bulunan bir tünelde Mayıs 2016’da meydana gelen patlamada ölen 46 savaşçısı için cumartesi sabah saatlerinde anma töreni düzenlediğini aktardı. Gözlemevi, onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden bu kanlı saldırıyı muhalif bir tugayın üstlendiğini hatırlattı.

Filistinli Kudüs Tugayı, saldırının üzerinden geçen 5 yılın ardından anma töreni düzenledi. Gözlemevi, Kudüs Tugayı, tüm halkı davet ettiği törenin Halep’in El-Cemiliyye Mahallesi’nde yer alan Esed Spor Salonu’nda gerçekleştirdiğini belirtti.

Tören, Halep dahil Suriye’nin tüm şehirlerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle günlük yüksek vaka ve ölü sayılarının gölgesinde düzenlendi. Gözlemevi’nin Suriye rejiminin kontrolündeki bölgelerde bulunan sağlık kaynaklarından aktardığına göre, geçtiğimiz günlerde yaklaşık 36 bin vaka kaydedilirken, bin 335 kişi salgın sebebiyle hayatını kaybetti. Gözlemevi, “Suriye rejimi günlük sadece onlarca vaka ve ölüm açıklayarak halen yalan söylüyor ve gerçek rakamları gizliyor. Suriye şehirlerinin geneline virüsün yayıldığı bir ortamda zatürre nedeniyle gerçekleştiği söylenen çok sayıda ölümler kaydediliyor” ifadesini kullandı.

Gözlemevi’nin rejim güçlerinin kontrolündeki bölgelerden güvenilir sağlık kaynaklarına dayandırarak aktardığı verilere göre, doğrulanmış Kovid-19 vaka sayısı yaklaşık 277 bin 800’e ulaşırken, 99 binden fazla kişi iyileşerek taburcu edildi, 13 bin 610 kişi ise yaşamını yitirdi.

Suriye rejimine bağlı Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs vakalarının Suriye topraklarında görüldüğü ilk andan bu yana yayınladığı resmi rakamlara göre vaka sayısı 14 bin 267’ye, ölü sayısı 938’e, iyileşen sayısı ise 7 bin 892’ye ulaştı.

Gözlemevi, rejim bölgelerinde 2020’de 172 doktorun koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Şarku’l Avsat