Eski ABD Başkanı Donald Trump

Trump cezai suçlamalarla karşı karşıya kalabilir

ABD Senatosu’nun eski Başkan Donald Trump’ı Kongre binasına düzenlenen baskınla ilgili ‘isyanı kışkırtmakla’ suçlaması pek olası değil, ancak ikinci azil davasının sona ermesi hukuki anlaşmazlıkların biteceği anlamına gelmeyecek.

Yakın zamanda eski başkana karşı çok sayıda suç duyurusunda bulunulabilir.

Başkan dokunulmazlığı kalkan Trump’ın suç duyurularıyla karşı karşıya kalması ihtimaller dahilinde.

Trump, 8 yıllık vergi beyannamesini almak için aylardır mücadele eden Manhattan savcısı Cyrus Vance liderliğindeki en az bir ceza soruşturmasının hedefinde.

Başlangıçta, Trump ile bağlantısı olduğunu iddia eden iki kadına 2016 başkanlık seçimlerinden önce yapılan ödemelere odaklanan eyalet düzeyindeki soruşturma, şimdi olası vergi kaçakçılığı, sigorta ve banka dolandırıcılığı iddialarını da inceliyor.

Trump, soruşturmayı “ABD tarihindeki en kötü cadı avı’ olarak nitelendirdi.

Demokrat New York Başsavcısı Letitia James de iddiaları araştırıyor.

Trump’ın avukatlarının muhalefetine rağmen, oğlu Eric Trump sorgulandı ve ailenin bazı mülkleri hakkında belgeler sundu.

Trump hüküm giyerse hapis riski altında olacak. Federal suçlardan farklı olarak, eyalet mahkumiyetleri başkan tarafından affedilemiyor.

Biden, Cumhuriyetçilerle uzlaşma sözü verdi, ancak herhangi bir cezai kovuşturmaya müdahale etmesi muhtemel değil.

Eski bir savcı ve Columbia Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Daniel Richman, “Trump’ı yargılamak için kimsenin acele edeceğini sanmıyorum. İsteyecekleri son şey, tedbirlerin siyasi bir süreç çerçevesinde kullanılması veya başka bir araç olarak görülmesidir “dedi.

Trump’a karşı üç davaya liderlik eden avukat Roberta Kaplan ise, Trump aleyhine suç duyurusunda bulunmanın, ABD’de hiç kimsenin hukukun üstünde olmadığı ilkesini destekleyeceğine inanıyor.

Milyonlarca destekçisi savunmasını finanse etmeye hazır olduğu için Trump, kendi yasal eylemleriyle karşı saldırıya geçebilir ve davaları yıllarca sürükleyebilir.

Vergi mükelleflerinin parasına bağlı ve seçilmiş olan savcılar ise, Trump’ı suçlamak için hatırı sayılır bir meblağ toplamak zorunda kalacaklar ki, bunu da yapmak istemeyebilirler.

Şarkul’l Avsat