Mısır Refah Sınır Kapısı’nı çift yönlü geçişlere ‘süresiz’ olarak açtı

Mısır, Filistinli gruplar arasında görüşmelere ev sahipliği yaparken, yetkililer Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın yıllardır ilk kez ‘belirsiz bir süre için’ çift yönlü açıldığını bildirdi

Mısırlı bir güvenlik yetkilisi verdiği bir demeçte, “Refah Sınır Kapısı, yıllar sonra ilk kez süresiz olarak açıldı. Gazze Şeridi’nden gelen ilk otobüs Mısır tarafına ulaştı” dedi.

Mısırlı yetkililer, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nin dünyaya açılan tek kapısı durumundaki sınır kapısını şubat ayı başlarında çift yönlü geçişler için 4 gün süreyle açmıştı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik önlemler kapsamında mart ayında çift yönlü geçişlere kapatılan Refah Sınır Kapısı, bazen birkaç günlüğüne açılıyor.

Sınır kapısını açma kararı, başkent Kahire’nin, Fetih ve Hamas liderliğindeki 14 grubun katıldığı Filistin Ulusal Diyalog oturumlarına ev sahipliği yaptığı bir dönemde gerçekleşti.

15 yıldır ilk kez Filistin yasama ve devlet başkanlığı seçimlerinin düzenlenmesine yönelik çalışmalar hakkında yapılan oturumların bugün sona ermesi bekleniyor.

Şarku’l Avsat