ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris iki maske takıyor (ABD medyası)

Mutant koronavirüse karşı korumada çift maske mi gerekli?

Kendinizi yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantlarına karşı korumak için iki maske takmanız daha iyi olabilir

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Senatör Mitt Romney de dahil olmak üzere birçok politikacının çift maske taktığı görüldü.

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Fauci de ABD’lilerin günde iki maske birden takmasını önerdi.

Pan American Society for Clinical Virology Başkanı Dr. Matt Binnicker ise, “Doğru maske, kamusal bir alanda olduğunuzda burnunuz ve ağzınızı sürekli olarak kapatan bir maskedir. Bu noktada, çift maske konusunda endişelenmekten çok bu hedefe ulaşmaya odaklanmalıyız” dedi.

Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi profesörü Dr. Josh Schiffer’e göre ihtiyacınız olan maskelerin türü ve sayısı nereye gideceğinize bağlı.

Schiffer, örneğin açık havada köpek gezdirirken kumaş maske takılmasını, ofise, bakkala veya kliniğe giderken KN95, N95 veya çift maske takılmasını önerdi.

Georgetown Üniversitesi O’Neill Ulusal ve Küresel Sağlık Hukuku Enstitüsü yöneticisi Lawrence Gostin, “Düzgün takılırsa, tüm maskeler etkilidir. Ancak maskenin malzemesi maske sayısından daha büyük bir fark yaratabilir” yorumunda bulundu.

Cerrahi maskeler ve KN95’lerin daha iyi performans gösterdiğine dikkat çeken Gostin, “Çift maske konusu belirsiz çünkü maskede ne tür malzeme kullanıldığını bilmiyoruz” dedi.

Cleveland Clinic Solunum Enstitüsü Başkanı Dr. Raed Dweik de, “Maskenizin birden çok katmanı varsa, çift maske gerekmez” diye konuştu.

Georgetown Üniversitesi Küresel Sağlık İnovasyon Merkezi Direktörü Dr. Charles Holmes ise, çifte maske takarken en etkili olanın iç tarafa takılmasını tavsiye ederek, “Örneğin, KN95 maskesinin üzerine cerrahi maske veya cerrahi maske üzerine kumaş maske takmalısınız” dedi.

Şarku’l Avsat