Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kızıldeniz Projesi’nin Coral Bloom tasarımlarını tanıttı (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Kızıldeniz Projesi’nin ana adasına ilişkin tasarım vizyonunu tanıttı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Kızıldeniz Kalkınma Şirketi (TRSDC) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Selman, Kızıldeniz projesinin ana adası olan Coral Bloom’un tasarım vizyonunu tanıttı

Yunus şeklindeki Şurayra Adası’nda bulunan yapı, TRSDC tarafından geliştirilip, İngiliz mimari tasarım ve mühendislik firması Foster +Partners tarafından adanın bozulmamış doğal ortamıyla uyum sağlamak için tasarlandı.

Proje hakkında yorum yapan TRSDC CEO’su John Pagano, “Coral Bloom tasarımları, Suudi Arabistan’da benzersiz bir şekilde bulunan inanılmaz flora ve faunadan ilham alarak, bu vizyonu gerçeğe dönüştürmeyi vaat ediyor. Şurayra Adası, Kızıldeniz Projesi’ne açılan ana kapıdır” dedi.

Şurayra Adası’nın tasarım vizyonu biyolojik çeşitlilik konuları etrafında dönüyor. Adanın doğal durumunu iyileştirmek için peyzajlı bahçeler aracılığıyla yeni habitatlar geliştirilecek.

Tasarım vizyonu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra gezginlerin isteklerine ayak uydurmak için revize edildi.

Otel tasarımları, iç koridorların kaldırılması da dahil olmak üzere salgının ardından ortaya çıkan inziva taleplerine göre uyarlandı.

Tasarımın bir parçası olarak, yunus şeklindeki adada yeni plajlar oluşturulacak.

Tasarım, mangrovlar veya doğal kıyılar gibi yaşam alanlarına zarar vermeden adada zaten var olanı korumayı veya geliştirmeyi amaçlıyor.

Otel tasarımları, son 12 ayda değişen dünyaya ve gezginlerin taleplerine de yanıt verecek.  Tatil köyleri, düşük termal kütleye sahip hafif malzemeler kullanılarak oluşturulacak ve tesis dışında üretilecek, bu da daha enerji verimli inşaat ve çevre üzerinde daha az etki anlamına geliyor.

TRSDC, 2040 yılına kadar yüzde 30 çevre koruma avantajı sağlamayı taahhüt ediyor.

Dünyanın en büyük batarya depolama sistemi geliştirilirken, bu, tüm sitenin 24 saat yenilenebilir enerji ile çalışmasını sağlayacak.

Proje ayrıca lüks marinaları, golf sahalarını, eğlence ve dinlenme tesislerini de içeriyor.

TRSDC’ye göre, uluslararası havalimanının ve ilk dört otelin açılacağı 2022 sonunda ilk misafirleri ağırlama çalışmaları devam ediyor.

İlk etapta yapılacak 12 otel 2023 yılında hizmete açılacak.

Kızıldeniz Projesi 2030’da tamamlandığında, 8 bin otel odası sağlayan 50 tatil köyü ve otelden ve 22 adaya dağılmış yaklaşık bin 300 konuttan oluşacak.

Şarku’l Avsat