Bugün 12 cami geçici olarak kapatıldı (Foto- Beşir Salih)

Suudi Arabistan’da vakalardaki artış devam ediyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artışın devam ettiğini duyurdu

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, bugün düzenlediği basın toplantısında, son 24 saatte 364 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 371 bin 720’ye çıktığını bildirdi.

Dr. Abdulali, 437’si ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 2 bin 658 olduğunu ifade ederek, 274’ü son bir günde olmak üzere şu ana kadar 362 bin 642 kişinin iyileştiğini belirtti.

Sözcü, son 24 saatte 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 6 bin 420’ye yükseldiği bilgisini de verdi.

Bakanlık Sözcüsü, vakalardaki artış eğiliminin endişe verici olduğuna dikkati çekerek, ihtiyati tedbirlere tam olarak uyma, kalabalıklardan uzak durma, maske takma ve sık sık elleri yıkama çağrısını bir kez daha dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı ise, görevli ekiplerin tedbirlere bağlılığı izleme turlarına devam ettiğini ve saat başı 10 ticari kuruluşta ihlal tespit edildiğini bildirdi.

İslami İşler Bakanlığı da, bugün ibadet edenler arasında 12 vaka tespit edilmesinin ardından 12 caminin geçici olarak kapatıldığı bilgisini verdi.

Bakanlık, dört gün içinde 44 caminin kapatıldığını ancak 28’inin dezenfekte işlemlerinin tamamlanmasının ardından yeniden açıldığını kaydetti.

Bazı camilerde önleyici tedbirlerin ihlal edildiğinin tespit edildiğini belirten bakanlık, camilerdeki ders ve etkinliklerin online düzenlenmesine karar verildiğini de bildirdi.

Şarku’l Avsat