‘Yemen’deki savaşa yönelik askeri bir çözüm bulunmuyor’

ABD, Yemen’deki krizi çözme çabaları yönünde zor bir yoldan geçtiğini iddia ediyor. Ancak imkansız olmadığını düşündüğü bu yol, ABD yönetiminin askeri çatışmalardan uzakta, diyaloğu geliştirip barışçıl bir çözüme ulaşma yönündeki öncelikleri arasında yer alıyor

Şarku’l Avsat’a konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, “Yemen’de çatışan tarafları üzerine müzakere edilmiş bir çözüme ulaşma yönünde bir araya getirmenin zorluğunu” kabul ediyor, ancak bu hedefin Biden yönetiminin önceliklerden biri olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda “Zirâ Yemen’deki savaşa yönelik askeri bir çözüm bulunmuyor” diyor.

Washington’ın Birleşmiş Milletler  (BM) Yemen Özel Temsilcisi’ni değiştirmek isteyip istemeyeceği sorusuna yanıt veren sözcü, Biden yönetiminin BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’e güçlü desteğini ve ABD’nin gelecek dönemde de kendisiyle birlikte çalışma yönündeki güçlü arzusunu vurguluyor. Bununla birlikte, “Başkan Biden’ın da dediği gibi, Özel Temsilci Griffiths’i ve çalışmalarını şiddetle destekliyoruz. Nitekim Yemen’deki savaşı sona erdirmek için diplomasimizi yoğunlaştırmak için çalışıyoruz. Zirâ bu savaş, insani ve stratejik yöndeki bir felakete neden oluyor. Öncelikli hedefimiz, savaşı ve Yemen halkının acılarını sona erdiren, üzerinde müzakere edilmiş bir çözüme ulaşma yönünde tarafları bir araya getirmektir” dedi.

Adının verilmemesini tercih eden sözcü, mevcut yönetimin yürüttüğü çalışmaların Yemen’deki savaşı sona erdirmeye yönelik diplomatik çabalara odaklanacağını, bu yönde BM önderliğinde ateşkes sağlama, insani yardım kanalları açma ve uzun süredir önem verilmeyen barış görüşmelerini yeniden inşa etme sürecinin yürütüleceğini belirtti. Aynı zamanda tüm bunların Martin Griffiths ile yakın çalışma içerisinde ve ABD’nin yeni Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking liderliğinde olacağının altını çizdi.

Washington’ın alçakça olarak nitelendirdiği eylemlerinden dolayı Ensarullah olarak bilinen Yemenli Husi grubu liderlerine baskı yapmaya devam edeceğini vurguladı. Bununla birlikte, ABD yönetiminin Yemen halkına yönelik insani yardım çalışmalarını koruma altına almak için, grubun önceki yönetim tarafından eklendiği yabancı terör örgütleri listesinden çıkartılmasını planladığını da ekledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, salı günü düzenlenen basın toplantısında, yeni ABD yönetiminin önceki yönetimin politikalarını gözden geçirme konusundaki tutumunun net olduğunu, Husilerin terör listesine dahil edilmesinin alınan öncelikler dahilinde gözden geçirileceğini bildirmişti. Bu nedenle geçen hafta Kongre, taslağın uygulanmayacağına dair resmi olarak bilgilendirildi.

Price, ABD yönetiminin Yemen dosyasıyla ilgili atacağı sonraki adımların üç hususa dayandığını vurguladı: Öncelikle yoğun bir şekilde diplomatik çözüme odaklanılacak ve uzun süredir durmakta olan barış görüşmelerini yeniden başlatmak için BM liderliğindeki süreç ve kanallar üzerinden çalışılacak. İkinci olarak ise ilgili silah satışları da dahil olmak üzere ABD’nin Yemen’deki saldırı operasyonlarına yönelik tüm desteği sona erdirilecek. Son olarak ise, Suudi Arabistan’ın kendisi ve topraklarını Yemen ve diğer yerlerden gelen tehditlere karşı savunma yeteneğine verilen destek artırılacak.

Şarku’l Avsat