Hafter, Başkanlık Konseyi’nin yeni başkanı ile görüştü (Genel Komutanlık)

Hafter, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi ile görüştü

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Komutanı Mareşal Halife Hafter, 11 Şubat’ta ülkenin doğusundaki Bingazi şehrinde, yeni konsey başkanı olarak seçilmesi sonrasında gerçekleşen ilk ziyarette, Yunanistan’dan gelen Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ile bir araya geldi.

Hafter’in medya ofisinden yapılan açıklamada, iki taraf arasında görüş alışverişi yapıldığı belirtildi. Mareşal Hafter, ‘silahlı kuvvetlerin barış sürecine verdiği desteğe, ordunun demokrasiyi koruma çabasına, barışçıl güç aktarımına, yeni Başkanlık Konseyi’ne desteğine, kurumları birleştirmek için siyasi diyalog tarafından ortaya koyulan ulusal birlik hükümetine ve ülkenin gelecek Aralık ayında beklenen seçimlere gitmesine’ değindi.

Bingazi’ye ulaşmasından birkaç saat sonra önde gelen yetkililer, milletvekilleri, subaylar ve Hafter’in temsilcilerinin de katılımıyla protokol odasında karşılanan Menfi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Vatan, birliği ve toprak bütünlüğü için çalışma turu başladı” dedi. “Şehrimiz Bingazi’de misafir olacağım” ifadelerini kullanan Menfi, “Amacımız, vatandaşların acısını hafifletmek için ülkenin birliği, gerçek uzlaşı ve herkesle iş birliğidir” diyerek, herkesi sorumluluklarını üstlenmeye çağırdı. Yerel gazetecilerin, Menfi’den davet almalarına rağmen, yeni Başkanlık Konseyi Başkanının havalimanına ulaşmasıyla alana girişleri engellendi. Muhammed el-Menfi’nin, yürütme otoritesinin yeni ‘troykasının’ başına seçilmesinin ardından ilk olma özelliği taşıyan ziyarette, daha sonra bir televizyon kanalı aracılığıyla vatandaşlarına seslenmesi bekleniyordu.

Yeni hükümete güven vermek için planlanan oturumla ilgili anlaşmazlığı çözmek amacıyla Temsilciler Meclisi Başkanının birinci ve ikinci yardımcıları Hamid Huma ve Fevzi en-Nuveyri, herkesin güvenliğini güvence altına almak ve Başbakan Abdulhamid Debibe’nin kurmakla görevlendirildiği hükümete güven vermek amacıyla 5+5 Ortak Askeri Komite tarafından seçilen bir şehirde Konsey için tam bir oturum çağrısında bulundu. Bazı milletvekillerinin Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’i görevinden alma taleplerine yanıt verme olasılığına değinen iki yardımcının ortak açıklamasında, bir sonraki meclis oturumunun ‘iç tüzükleri gözden geçirip, üyelerin arzu ettiği tüm değişikliklerin yapılmasına’ odaklanacağı belirtildi.

Sirte kabilelerinin Sosyal Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Temsilciler Meclisi üyelerine şehirdeki yeni hükümete güven verilmesi için bir oturum düzenlenmesi çağrısı yapılarak şehrin, yeni yürütme otoritesinin merkezi olarak seçilmesi talep edildi.

Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayeh ise 24 Aralık’ta yapılması planlanan parlamento ve başkanlık seçimlerinin erteleneceği yönündeki spekülasyonları güçlendirdi. Sayeh, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, herhangi bir siyasi gündeme köprü olunmayacağını belirtti. Sayeh, açıklamadan birkaç saat önce ise, 11 Şubat’ta Mısır’ın Hurgada şehrinde düzenlenen üçüncü oturumun kapanışında Anayasa Komitesi’ne, gelecek kazanımlarının teknik ve zamansal yönlerini ele alma çağrısı yaptı. Komite üyelerine göre Sayeh, komisyonun yedi aya ihtiyaç duyduğunu, bunun en az üç ayının seçimler için gerekli prosedürleri ve seçim kartını hazırlamak ve dört ayının ise anayasa referandum sürecini tamamlamak için gerekli olduğunu ifade etti. İmad es-Sayeh, koronavirüs salgınının patlak vermesiyle bazı ülkelerin oylama gerçekleştirememesi çerçevesinde, yurtdışındaki Libyalılarla ilgili lojistik sorunlar yaşandığına dikkati çekti.

İmad es-Sayeh, referanduma gitmeden önce yeterli güvenlik ve sağlık koşullarının sağlanması zorunluluğu ortasında seçimlerin öncelikle Libyalı tarafların kararlaştırdığı bir anayasal kurala göre yapılacağını ve yeterli fonun sağlanacağını vurguladı. Sayeh’e göre seçmenlerin reddetmesi durumunda, anayasa hazırlama konusunda yetkili organın, ikinci referandum tarihi açıklanmadan önce değiştirilmiş bir taslağı yeniden sunması gerekecek.

Öte yandan Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı İçişleri Bakanı Fethi Başağa, hizmetinin sona ermesi ve ülkenin doğusundaki paralel hükümette İçişleri Bakanlığı’ndan 31 personelin görevden alınması meselelerine değindi.

Başağa, geçtiğimiz Çarşamba akşamı sürpriz bir şekilde Libya halkı arasındaki uyumu teyit etmenin, birliğin ve ulusal uzlaşmanın temellerini sağlamlaştırmanın bir parçası olarak, işini sonlandırma kararlarını askıya almayı ve polis teşkilatı mensuplarını görevden alma kararlarını geri çekmeyi içeren bakanlık kararları yayınladı.

Yeni yürütme otoritesinin seçilmesinden bu yana ilk kez medyada görünün Mareşal Halife Hafter ise, er-Racme bölgesinde 40 hektarlık bir alanda kurulan Stratejik ve Güvenlik Bilimleri Akademisi’nin karargahını denetledi. Hafter, bu tesislerin ‘modern kuvvetler ve gelişmiş bir ordu oluşturmak için önemli’ olduğunu dile getirdi.

LUO’nun Ahlaki Rehberlik Birimi tarafından yayınlanan bir bildiriye göre Hafter,

keşif amaçlı ve silahlı insansız hava araçları, modern istihbarat ve elektronik savaş teçhizatı da dahil olmak üzere bir dizi silah ve teknik teçhizatın geliştirilmesiyle ilgili olarak, subaylardan bilgi aldı.

Şarkul Avsat