İngiltere’nin aşılama kampanyası koronavirüs kaynaklı ölümleri azaltmayı başardı

Bilim insanları, İngiltere’nin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı başlattığı aşılama kampanyasının koronavirüs kaynaklı ölümleri azaltmayı başardığını ve Mart ortasına kadar 10 ölümden 9’unu önlemeye yardımcı olabileceğini bildirdi.

Daily Mail’e göre araştırmacılar, Mart ayının ikinci yarısına kadar hastaneye kabullerde üçte iki oranında, yoğun bakım başvurularında ise yüzde 36 oranında azalma olacağını tahmin ediyor.

Araştırmacılar, aşılamanın faydalarının şimdiden ölüm sayısını yüzde 10’a kadar azalttığını öne sürdü ancak bunu verilerde görmek zor çünkü karantina aynı zamanda sayıları da düşürüyor.

Ekip, Kovid-19’dan ölenlerin ortalama yaşının 83 olduğunu, hastanede yatan hastaların ortalama 73 ve yoğun bakım hastalarının ise 61 olduğunu söyledi.

Araştırmacılara göre 60 yaşın üzerindeki herkes aşı yaptırdığında, ölümler yüzde 96 gibi şaşırtıcı bir oranda azaltılabilir ve hastaneye yatışlar yüzde 80 düşebilir.

İngiltere’de bugüne kadar toplam 13,5 milyon kişi en az bir doz koronavirüs aşısı aldı ve Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) önümüzdeki Pazartesi gününe kadar 15 milyona ulaşma hedefleri olduğunu belirtti.

Çalışma, yoğun bakım doktoru ve Bristol Üniversitesi araştırmacısı Profesör Tim Cook, Anestezistler Derneği başkanı Dr. Mike Nathanson ve Kovid-19 Actuaries Response Group’ta sigorta danışmanı olan John Roberts tarafından yapıldı.

Şarkul Avsat