Mısır’da köyleri geliştirme projesi başlatılıyor

40 bin dönümlük bir alanda gerçekleştirilen idari başkent projesinin ilk etabında 10 yerleşim bölgesi bulunuyor

Mısır Cumhurbaşkanlığı’nın köyleri geliştirmeye yönelik “iyi bir yaşam” projesi hayata geçiyor. Dün yapılan açıklamada proje kapsamında bin 443 köyün kalkınma ihtiyaçlarının 51 idari merkezde belirlendiğin kaydedildi. Mısır kabinesi, bazı sosyal medya sitelerinde dolaşan “yeni idari başkent projelerine finanse edilmesi için vatandaşların bankalardaki hesaplarından ve bakiyelerinden kesinti yapılacağı” söylentilerini yalanladı. Açıklamada banka müşterilerinin hesaplarındaki bakiyelerin sahiplerine özel olduğu, dolayısıyla herhangi bir anayasa ve kanun hükmü doğrultusunda kesinti yapmanın ya da dokunmanın uygun olmadığı belirtildi. Kabine, Merkez Bankası’nın tüm mevduat ve birikimlerin güvenliğini sağlamak için denetim yetkisini kullandığını vurguladı.

Mısır Kabinesi’nin açıklamasında yeni başkent projesindeki tüm finansmanın tamamen ayrı ve şirketin yatırımcılara sattığı arazi gelirlerinden elde edildiği kaydedildi. Şirket de devlet projelerinin bulunduğu arazilere ekonomik değer biçildiğini ve söz konusu gelirlerle inşaat çalışmalarına finanse etmekle beraber müteahhit ve işçilerin aylıklarının da ödendiğini bildirdi. Şirket ayrıca yeni başkent projelerindeki birinci etabının yüzde 65 – 70 oranında tamamlandığını, baz projelerde tamamlama oranının yüzde 90’ı aştığını kaydetti. Nitekim hükümet bölgesindeki tamamlama oranı yüzde 92’ye ulaştı.

40 bin dönümlük bir alanda gerçekleştirilen idari başkent projesinin ilk etabında 10 yerleşim bölgesi bulunuyor. Söz konusu bölgede, Kültür Sanat şehri ve Spor şehrinin yanı sıra Hükümet bölgesi ve Parlamento da gibi bir dizi proje mevcut.

Mısır, Kahire’nin yaklaşık 75 km doğusunda yer alan yeni başkentte uygulanan projelere hız verdi. Hükümet, bakanlıkları yeni başkente taşımayı planlıyor.

Şarku’l Avsat