Müslümanlar Mars’a ulaştı!

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin gönderdiği Umut Sondası, Mars’ın yörüngesine başarılı bir şekilde yerleşti. BAE, ilk Mars görevi kapsamında uzaya gönderdiği Umut sondasının ilk Mars fotoğraflarını çektiğini ve Dünya’ya yolladığını duyurdu.

 

BAE, Mars’a ulaşan ilk Arap ülkesi ve dünyadaki beşinci ülke oldu. Bu başarı, uluslararası medyada geniş yer buldu.

CNN, BBC, Euronews, France24, Reuters, AFP, AP, New York Times, The Guardian, Washington Post, The Observer ve The Independent gibi önemli haber kaynakları tarihi olayı özenle takip etti.

Emirates Mars Misyonu, bilim yayınlarında ve New Scientist, phys.org ve CNET gibi web sitelerinde de yer aldı.

Kabine İşleri Bakanı Mohammad Al Gergawi, “Mars Umut Sondası’nın medyada yer alması, Emirates’in ilham verici hikayesinde bir dönüm noktası olarak tarihi olayın dünya için önemini yansıtıyor. Umut Sondası, her Emirlik ve Arap’a gurur veren ve insanlık için daha iyi bir gelecek yaratmada bilimin rolüne inanan dünyadaki her bireye ilham veren ulusal bir başarıdır.

Umut Sondası’nın yolculuğu BAE’nin daha geniş yolculuğunu yansıtıyor. Görev ekibinin altı yıl içinde sondayı bir rüyadan gerçeğe dönüştürmede karşılaştığı zorluklar, BAE’nin imkansızı mümkün kılan bir ulus olarak yolculuğunda karşılaştığı zorlukları yansıtıyor.” dedi.

BAE Hükümeti Medya Ofisi Başkanı Saeed Al Eter ise, “Umut Sondasının Mars’a başarılı bir şekilde gelişini bildiren küresel medya kuruluşları, BAE’nin bölgedeki uzay sektörüne liderlik etmedeki rolünü ve ülkenin genç yeteneklerinin Arap dünyasının bilgi endüstrisinde dev bir sıçrama yapmadaki rolünü vurguladı.” dedi.

Dünyanın önde gelen uzmanları ve bilim adamları, Amerikalı-Mısırlı uzay bilimci Farouk El-Baz, Amerikalı Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson ve ünlü yaşam koçu Tony Robbins dahil çığır açan projeyi takip etti.

WAM