Suudi Arabistan Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Kattan

Suudi Bakan Hartum’da Sudanlı liderlerle görüştü

Önde gelen bir Suudi yetkili, petrol ve gaz alanındaki dev projeler de dahil olmak üzere ekonomik ve yatırım ilişkileri alanlarında stratejik ortaklıkların kurulması bağlamında Sudanlı yetkililerle önemli görüşmelerde bulundu.

Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında Suudi Arabistan Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Kattan’ın, Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi ve Maliye Bakanı Cibril İbrahim Muhammed’in yanı sıra Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan ve Başbakan Abdullah Hamduk ile yapacağı görüşmeler kapsamında kısa bir ziyaret için Sudan’a geldiği söylendi.

Maliye Bakanı Cibril İbrahim, Bakan Kattan’la yaptığı görüşmenin ardından dün yaptığı açıklamada, iki tarafın Suudi Arabistan Krallığı ve Körfez bölgesinin tarımsal mahsüllerin ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunacak stratejik ortaklıklar, petrol ve gaz alanlarında mega projelerin kurulması konularını görüştüklerini ifade etti.

Cibril, toplantıda iki ülke arasındaki kadim ilişkilerin gelişimini ve Krallık ile özellikle ekonomik alanlarda stratejik ortaklıklar kurma, geliştirme ve bunlardan yararlanma ihtiyacını, Sudan yatırım kanunun geliştirilmesi konularını ele aldıklarını açıkladı. Ayrıca, Sudan’da ortak yatırım projelerinin kurulmasına engel teşkil eden durumların kaldırılmasının da görüşüldüğünü ifade etti.

Buna karşılık Bakan Kattan, ziyaretin amacının Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın çeşitli alanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmek için verdiği talimatların uygulanması olduğunu ifade etti. Bunun Suudi Arabistan’ın, Sudan’ı dünya ülkeleri arasındaki hak ettiği konuma taşımak için geçiş hükümeti ile arasında var olan bağlara dayandığını söyledi.

Suudi yetkili, ekonomik ilişkilerin, özellikle de Sudan’da devam eden yatırım projelerinin geliştirilmesinin önemini vurgulayarak, ülkesindeki yetkililere iki ülkenin ortak vizyonlarını aktaracağını ifade etti. Ayrıca hükümetler düzeyinde karşılıklı ziyaretlerin yanı sıra, iş adamlarının da projelere ciddi şekilde girişimde bulunmaları için karşılıklı ziyaretler düzenleneceğini belirterek, mevcut ekonomik koşullar dikkate alındığında bu projelerle ilgili ciddi çalışmalara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat