Suudi Arabistan, Nahda Barajı sorununda arabulucu olacak

Hartum, Addis Ababa’daki büyükelçisini geri çağırıyor

Riyad’ın Arap ülkelerinin su güvenliğini güçlü bir şekilde desteklediğini vurgulayan Suudi Arabistan Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Kattan, ülkesinin Nahda Barajı dosyasını Sudan, Mısır ve Etiyopya’nın sahip olduğu hakları garanti altına alacak şekilde sonlandırma çabasını duyurdu.

Nitekim Kattan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in direktifiyle Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile bir araya geldi. Diğer yandan Sudan Dışişleri Bakanlığı ise sınırlardaki gelişmeler ve Nahda Barajı dosyalarına dair istişarede bulunmak üzere Etiyopya’daki büyükelçisini geri çağırdı.

Sudan ile Suudi Arabistan arasındaki sağlam ilişkilerin önemini vurgulayan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, iki ülke liderliğinin bu ilişkileri ilerletmesi ve çıkarlarına hizmet edecek şekilde geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Kattan ve Hamduk arasında yapılan görüşmede tarım, altyapı ve sanayi sektörlerindeki yatırım projeleri, bu projelerin tamamlanması yönünde üst düzeylerde karşılıklı ziyaretlerin gerçekleştirilmesi, iki ülke arasında anlaşmaların ve çok sayıda mutabakat zaptının imzalanması üzerinde anlaşıldığı belirtildi. Bakan Kattan, Krallığın bu önemli ve çetrefilli Nahda Barajı meselesini sona erdirme yönündeki iyi niyetli çabalarını sürdüreceğini söyledi.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Korgeneral Muhammed Hamdan Daklu, Başbakan Hamduk ve Dışişleri Bakanı Meryem Sadık el-Mehdi ile Hartum’da ikili görüşmelerde bulunan Bakan Kattan, önceki gün ise Sudan Maliye Bakanı Cibril İbrahim Muhammed bir araya geldi.

Ziyaretin Kral Abdulaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın talimatları doğrultusunda, Sudan’ın Suudi Arabistan için önem arz ediyor oluşu dolayısıyla gerçekleştiğini söyleyen Kattan, Sudan halkının, Suudi Krallığının her zaman yanlarında olacağını hissetmeleri gerektiğini söyledi. Suudi Arabistan’ın, Sudan’ı dünya ülkeleri arasındaki hak ettiği konuma taşımak için geçiş hükümetinin yanında durduğunu da ekledi.

Sudan Başbakanı ile Sudan’daki yatırım dosyasını ele alan Kattan, “İki ülke arasındaki ortaklık sayesinde, bu dosyanın bir an önce nasıl sonuçlandırılacağına dair ciddi müzakere ve tartışmalara girebiliriz” ifadelerine başvurdu. Yatırımı ve yatırımcıları koruyacak bir yasanın varlığının Suudi iş insanlarını cesaretlendireceğini vurgulayan Kattan, Sudan hükümetinin, iş insanları ve yatırımcıların bu ortaklıklara girmesini engelleyebilecek tüm sorunları ortadan kaldırma yönündeki çabasına övgüde bulundu. Aynı zamanda yatırım fırsatlarını değerlendirmek için hükümet ve özel sektör düzeyinde karşılıklı ziyaretlerin önemini vurguladı.

Krallığın uygun bir zamanda sözleşmeyi tebrik etmek için Kızıldeniz ve Aden Körfezi Bölgesel Zirvesi’ne davet etmek istediğini de ekleyen Bakan Kattan, bu sistemin başta yatırım fırsatları oluşturmak ve Kızıldeniz’in güvenliğini sağlamak olmak üzere oldukça önemli roller oynayacağını belirtti.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Korgeneral Muhammed Hamdan Daklu ise Suudi Bakan ile iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerini iki kardeş ülke halklarının arzu ve umutlarını gerçekleştirme yönünde daha geniş ufuklara taşıma yönünde tartıştığını ifade etti. Bilhassa yatırım alanındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinin önemine değinen Daklu, geçiş hükümetinin Suudi yatırımlarını çekmeye ve bunlar için uygun bir ortam oluşturmaya hazır olduğunu vurguladı.

Kattan ise “Sudan hükümetinin kurulması ardından gerçekleşen bu ilk ziyaretin, birlikte dört gözle beklediğimiz sonuçları olacak” dedi.

Sudan Maliye Bakanı’nın da Suudi Arabistan ziyaretinde bulunacağını dile getiren Kattan, “Kendisiyle tanışmaktan onur duyduğum Egemenlik Konseyi Başkanı’na Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın selamlarını ilettim. Kendisinden Suudi yatırımcılara yönelik prosedürlerin kolaylaştırılması ve yatırımcıların karşılaştıkları tüm engellerin kaldırılması yönünde sözler aldım” açıklamalarında bulundu.

Sudan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Sudan ile Etiyopya sınırlarında yaşanan gerginlikler ve Nahda Barajı müzakerelerindeki gelişmelerin ele alındığı belirtildi.

Bakan Kattan; Yemen’deki krize uluslararası anlaşma ve antlaşmalar uyarınca siyasi bir çözüm sağlamaya çalışan Krallığın, Sudan’ın Yemen’de meşruiyetin yeniden tesis edilmesini destekleyen ve Husi grubunun Suudi sınırları ve hayati tesislerine yönelik saldırılarını kınayan tutumuna olan takdirini dile getirdi.

Diğer yandan, Sudan Dışişleri Bakanı Meryem Mehdi ise Etiyopya’nın Sudan ordusunun Etiyopya topraklarına girdiği yönündeki iddialarının yanlış olduğunu, aynı zamanda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalarla çeliştiğini söyledi.

Nahda Barajı konusunda ise barajın bağlayıcı bir yasal anlaşma olmaksızın doldurulup işletilmesi konusunda uyarıda bulunan Mehdi, Sudan’ın tüm tarafları tatmin eden ve bölgesel güvenliği sağlayan bir çözüme ulaşma yönündeki diyaloğa bağlılığını teyit etti.

Suudi Bakan’ın Sudan’ın başta yeni hükümetin kurulması olmak üzere birçok değişikliğe tanıklık ettiği bir dönemde gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Mehdi, Krallığın barış anlaşmasında ve her alanda verdiği desteğe övgüde bulundu.

Sudan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mansur Bolad ise Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “İki ülke arasında kaydedilen gelişmeleri konuşmak üzere Addis Ababa’daki Büyükelçimiz Cemal eş-Şeyh’i çağırdık” ifadelerinde bulundu. Bu istişarenin sınırlar ve Nahda Barajı meselelerini içerdiğinin altını çizen Sözcü Bolad, Sudan-Etiyopya ilişkilerinin önemini de vurguladı.