Rusya’nın başlattığı hava saldırısında Suriye çölündeki 21 DEAŞ unsuru öldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından bugün (Cumartesi) yapılan açıklamaya göre, Rus savaş uçaklarının Suriye Çölü’ndeki (Badiye) mevzilere karşı başlattığı hava saldırılarında 21 DEAŞ unsuru öldürüldü.

DEAŞ, yaklaşık iki yıl önce liderinin ortadan kaldırılması ve kontrolündeki tüm alanları kaybetmesinden bu yana, Irak ile sınırdaki Humus (merkez) ve Deyrizor (doğu) valilikleri arasındaki çöle çekildi. Örgütün savaşçılarının dağlık bölgelerde saklandığı ifade edildi.

Son zamanlarda rejim güçlerine yönelik DEAŞ saldırılarının artmasıyla birlikte Badiye bölgesi, hükümet güçlerini desteklemek için terör örgütünün saklandığı yerleri hedef alan Rusya’nın hava saldırılarının eşlik ettiği bir çatışma sahnesine dönüştü.

SOHR, Rus uçaklarının son 24 saat içinde, Hama ve Humus’un doğusundan Deyrizor’a kadar uzanan Badiye bölgesindeki çeşitli yerlerde saklanan örgüt unsurlarını hedef alan en az 130 hava saldırısı başlatarak DEAŞ saflarında en az 21 militanı öldürdüğünü bildirdi.

Gözlemevine göre hava saldırıları, dün (Cuma) DEAŞ terör örgütünün başlattığı ve rejim güçlerine bağlı 8 savaşçının ölümüyle sonuçlanan saldırılara yanıt olarak geldi.

Gözlemevi, Mart 2019’dan bu yana saldırılar ve çatışmalar sonucunda bin 300’den fazla rejim gücü ve destekli gruplardan savaşçının yanı sıra, 750’den fazla örgüt üyesinin öldürüldüğünü belgeledi.

DEAŞ ve diğer gruplar üzerinde çalışan Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Komitesi, bu ayki raporunda, aşırılık yanlısı örgütün Suriye ve Irak’ta on bin “aktif” savaşçısı olduğunu tahmin ediyor.

Rapora göre, Deyrizor kentindeki Suriye çölü, Irak sınırı boyunca faaliyet gösteren kaçakçılık şebekeleriyle bağ kuran DEAŞ için güvenli bir sığınak.

Şarkul Avsat