Pfizer/BioNTech aşısının saklanma koşulları değişiyor

 ABD’de son 24 saatte kaydedilen 69 bin 172 yeni Kovid-19 vakası ile toplam vaka sayısı 27 milyon 895 bin 987’ye ulaştı

Pfizer/BioNTech, geliştirdikleri Kovid-19 aşısını saklamak için gereken sıcaklık durumuyla ilgili olarak ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) yeni veriler sundu. Bu verilere göre aşı, eczanelerdeki buzdolaplarda ve dondurucularda normal sıcaklıklarda saklanabilecek. Yeni verilerin onaylanması durumunda, şu anda eksi 70 derecede saklanması gereken Pfizer/BioNTech aşısının nakliye ve depolama yükü önemli ölçüde azalacak. Mevcut koşullar, özellikle “soğuk zincir” altyapısı olmayan düşük gelirli ülkelerde kullanımı zorlaştırıyordu.

Moderna aşısı ile birlikte Pfizer/BioNTech aşısı da ABD’de acil kullanım onayı aldı ve şu an ülkenin kapsamlı aşılama çabalarının bir parçası olarak geniş çapta dağıtılıyor. FDA’ya önerilen değişikliği desteklemesi için gönderilen yeni verilere göre aşı, süper soğuk buzdolapların yerine eksi 15 ile eksi 25 derece arasındaki normal tıbbi dondurucularda iki haftaya kadar muhafaza edilebiliyor.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin yaptığı açıklamada, “Aşının daha yüksek sıcaklıklarda saklanması, eczanelerde dolaşımını kolaylaştırabilir ve aşılama merkezlerine daha fazla esneklik sağlayabilir” dedi. İki şirket ortak açıklamasında, yeni verilerin aynı şekilde birkaç hafta içinde küresel düzenleyicilere sunulacağını bildirdi.

Diğer taraftan, ABD’de vaka sayısı düşmeye devam etse de, kaydedilen günlük yeni vakalar ve ölümler, geçen yılın ilkbahar ve yaz aylarında salgının ilk iki zirvesindekinde kaydedilenlerden hala çok daha yüksek. Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre, ABD’de son 24 saatte kaydedilen 2 bin 558 yeni ölümle toplam can kaybı 493 bin 98’e yükseldi. Ayrıca, 7 günlük virüs kaynaklı ortalama ölümler 4 Aralık’tan bu yana ilk kez 2 binin altına düştü. Ortalama ölümler iki hafta önce 3 bini aşıyordu. Öte yandan Teksas’ta günlük ölümlerde ciddi bir düşüş kaydedildi.

ABD’de son 24 saatte kaydedilen 69 bin 172 yeni Kovid-19 vakası ile toplam vaka sayısı 27 milyon 895 bin 987’ye ulaştı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından 8 Ocak 2021’de kaydedilen ve ülke çapında zirve olan 314 bin 93 vaka ile karşılaştırıldığında, günlük vaka sayısı yaklaşık yüzde 70 azaldı.

Şarku’l Avsat