Hartum

Sudan: Etiyopya’nın topraklarımıza düzenlediği saldırıya üçüncü bir taraf katıldı

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’nın ‘Sudan hükümeti üçüncü bir tarafın çıkarlarına hizmet ediyor’ şeklindeki açıklamasını kınayarak, bu ifadeleri ‘ağır ve affedilemez bir hakaret’ olarak nitelendirdi.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Perşembe günü yapılan açıklamada, “Sudan ordusunun iki kardeş halkı nedensiz bir savaşa sürükleme teşebbüsü ciddi bir hata. Sudan halkı hükümetlerinin üçüncü bir tarafın çıkarlarına hizmet ettiğini görmeli” ifadeleri kullanılmıştı.

Buna yanıt veren Sudan Dışişleri Bakanlığı, Sudan topraklarında düzenlenen saldırıya Etiyopya güçleriyle birlikte üçüncü bir tarafın katıldığını ve Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’nın bunu inkar edemeyeceğini ima ederek, “Sudan, bölgede barışın tesis edilmesine yardımcı olma konusunda Etiyopya ve güçlerine güvenemez” şeklinde bir açıklama yaptı.

Sudan’daki sosyal medya kullanıcıları, burada kastedilenin üçüncü tarafın, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Tigray bölgesindeki mücadelesinde yanında olan Eritre olduğunu öne sürdü.

Açıklamada, “Etiyopya iddialarında ciddiyse, bölgesel ve uluslararası mevcut yasal seçeneklere gitmeli, bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit etmemelidir. Etiyopya’nın yasalara uygun olarak halkının yararına ve iyi komşuluk içinde hareket edeceğini umuyoruz” denildi.

Sudan Dışişleri Bakanlığı ayrıca, Sudan halkının birliğini ve uluslararası anlaşma ve sözleşmelerle desteklenen tanınmış sınırlara göre Sudan’ın tüm toprakları üzerindeki kontrolü ve egemenliğinde sivil ve askeri liderliğini de vurguladı.

Sudan, Etiyopya’yı gerçeklerden uzak iddiaları durdurmaya, Etiyopya halkının üstün çıkarlarını uygulamaya ve dış politikada sorumsuz adımlardan uzaklaşmaya çağırdı.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, İngiltere ile Etiyopya İmparatoru 2.Menelik arasındaki 1902 anlaşmasına dayanarak, sınır meselesinin Etiyopya’nın uyguladığı saldırganlığa temeli olamayacağına da dikkat çekti.

Sudan, Etiyopya’nın topraklarındaki saldırganlığını kınayarak, bunun bölgedeki güvenlik ve istikrar üzerinde tehlikeli etkileri olabilecek, egemenlik ve toprak bütünlüğünün ihlali olarak nitelendirdi.

Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda Barajı (Rönesans Barajı) projesi, Addis Ababa, Hartum ve Kahire arasında geniş tartışmalara neden oluyor.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, sınırdaki gelişmeler ve Etiyopya ile olan Rönesans Barajı konusuyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Sudan’ın Addis Ababa’daki Büyükelçisi Cemal eş-Şeyh’i çağırmıştı.

Bakanlık yetkilileri, Şeyh ile görüşmede, Etiyopya Dışişleri Bakanlığı’nın Sudan’ı küçük düşüren ve iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihine ihanet eden açıklamasından duyduğu üzüntüyü dile getirmişti.

Şarkul Avsat