ABD, koronavirüse bağlı ölü sayılarında 500 bin eşiğine yaklaşıyor

ABD’de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin umut veren göstergelerin ortaya çıktığı ve aşılama hızının arttığı bir dönemde, virüse bağlı can kaybı sayısı 500 bin eşiğine yaklaşıyor

Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci pazar günü yaptığı açıklamada, “Bu korkutucu, dehşet verici” ifadelerini kullandı. Fauci CNN’e verdiği demeçte, “1948 salgınından bu yana, 100 yıldan fazla bir süredir böyle bir şey yaşamamıştık” dedi ve ekledi: “Bu tarihte kalacak bir şey… Onlarca yıl sonra insanlar, birçok insanın hayatını kaybettiği bu zamanları konuşacaklar.”

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre, salgın bilançosunda can kaybı pazar günü 497 bini aştı.

ABD’deki Kovid-19’a bağlı ilk ölüm, bir yıl önce, 29 Şubat 2020’de duyuruldu. Bu tarihten 3 ay sonra ülkedeki can kaybı sayısı 100 bin eşiğini geçti. Ardından, Joe Biden’ın başkan olarak göreve başlaması öncesinde, ocak ayında 400 bin ölü eşiğini aştı. Bu gelişme salgınla mücadeleyi, Biden’ın görev süresinin başlangıcındaki birincil öncelik haline getirdi.

Biden cuma günü yaptığı açıklamada “500 bin! Bu, 2. Dünya Savaşı sırasında, 4 yıllık bir süre içinde hayatını kaybeden ABD’li sayısından 70 bin kişi daha fazla” ifadelerini kullandı. Biden “Hepsi hüzün… Hepsi acı ve hepsi ıstırap” ifadelerini kullandı.

Michigan eyaletinde bulunan Kalamazoo şehrindeki Pfizer aşı üretim kompleksinde yaptığı konuşmada halihazırda aşılama hızının artacağını umduğunu da belirten Biden, “Bu yıl sonuna kadar normal duruma yaklaşacağımızı düşünüyorum… Umuyorum ki, bu Noel öncekinden farklı olacak” dedi.

Biden, önümüzdeki haftalarda artması beklenen günde ortalama 1,7 milyon aşılama ile temmuz ayı sonuna kadar 600 milyon doza (tüm nüfusu aşılamaya yetiyor) ulaşılabileceğinden emin olduğunu söyledi.

ABD’de şu ana kadar 61 milyondan fazla kişi ülkede onaylanan iki aşı olan “Pfizer-BioNTech” veya “Moderna” aşısını yaptırdı. Bu kişilerden 18 milyonu gerekli iki dozu da oldu.

Diğer bir cesaret verici işaret ise, Kovid İzleme Projesi’ne (Covid Tracking Project) göre, salgının ocak ayında zirve noktasına ulaşmasının ardından, haftalık vaka ve ölüm oranları net bir düşüş gösteriyor olması.

Bir haftadan uzun süredir ülkeyi etkisi altında alan kutup soğukları ve kar fırtınaları aşılama kampanyasının yavaşlamasına neden oldu. Beyaz Saray Kovid-19 danışmanı Andy Slavitt cuma günü yaptığı açıklamada, kötü hava koşulları nedeniyle 6 milyon dozun dağıtımının ertelendiğini ve bu gecikmeden 50 eyaletinin etkilendiğini söyledi.

Biden, şırıngalar ve aşı şişeleri dağıtımı konusunda “Hiçbir zaman şu anda yapmaya çalıştığımız kadar büyük bir lojistik zorluk olmadı, ancak bunu başarmak üzereyiz” dedi.

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyona uğramış yeni türlerin ABD’de yeni bir vaka sayıları zirvesine neden olup olmayacağı sorusu cevapsız kalıyor.

Bu konu hakkında “Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünmüyorum…” diyen Fauci, “Halihazırda dağıtmakta olduğumuz aşılar -Moderna ve Pfizer/BioNTech- bu mutasyona uğramış virüse  karşı çok iyi çalışıyor” ifadelerini kullandı ve “mümkün olan en kısa sürede” aşı yaptırılmasının önemini vurguladı.

ABD’de normal yaşama dönme programı hakkındaki bir soruya yanıt olarak, “Bilmiyoruz” diyen Fauci, yıl sonu için “belli bir derecedeki normalliğe” ulaşılmasını umduğunu ifade etti.

Şarku’l Avsat