İtalya bir karantina bölgesi

Doktorlar, İtalya’nın “bir numaralı Kovid-19 hastasının” hikayesi anlattı

İtalya’daki Codogno Hastanesi’nden Laura Ricevuti ve Annalisa Malara adlı iki doktor, bir yıl önce yoğun bakım ünitesindeki bir hastada farklı bir durum olduğunu fark ettiler

İki doktor, nihayetinde genel bir acil durum ilan edilmesine yol açan bu problemle mücadele için harekete geçme kararı aldı. Doktorlar, daha sonra Avrupa’da ilk kez genel izolasyonun uygulanacağı bu bölgedeki ilk Kovid-19 vakasını tespit etmişlerdi.

Hastaneye yatış

Şu anda İtalya’nın “bir numaralı hastası” olarak bilinen 38 yaşındaki Mattia isimli ilk hasta, 18 Şubat 2020’de yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri ile hastaneye kaldırıldı. Mattia hastanede yatmayı reddederek doktorların antibiyotik ilaç vermesinin ardından evine geri döndü.

Ancak aynı günün akşamı hastaneye tekrar gelen Mattia’nın durumu kötüleştiği için oksijen cihazına bağlandı. İki gün sonra Mattia’nın karısı doktorlara Mattia’nın birkaç hafta önce Çin’e giden bir meslektaşıyla akşam yemeği yediğini bildirdi.

Ancak Mattia,  Kovid-19 testi yapılması için Çin’e bizzat gitmediğinden dolayı gerekli kriterleri karşılamıyordu.

39 yaşındaki Doktor Malara yaptığı açıklama, “Ona neden Kovid-19 testi yapmak istediğimi birkaç kez açıklamak zorunda kaldım” dedi.

Meslektaşı Dr. Ricevuti ise, “Dr. Malara ve ben protokolü ihlal etmeye karar verdik” dedi. Böylece iki doktor Mattia’nın burnundan örnek alarak Milano’daki bir laboratuvara gönderdi.

Akşam 21.30’da bir telefon çaldı ve Mattia’nın test sonucunun pozitif olduğunu bildirdi.

44 yaşındaki Dr. Ricevuti açıklamasında, “Bu duruma inanamadık. Bunun Çin ile ilgili, bizden uzak bir sorun olduğunu düşünüyorduk. Ancak burada, bizim içimizdeydi. İlk kez 20 Şubat’ta değil. Muhtemelen çok daha erken ülkedeydi” ifadelerini kullandı.

Salgının yayılması

Sonraki günlerde 15 bin kişilik nüfusa sahip bir kasaba olan Codogno’da, genel izolasyon önlemleri uygulandı. Böylece Avrupa’daki “ilk tehlike bölgesi” oldu.

Dr. Malara açıklamasında şunları kaydetti:

“İlk başta virüsün sadece birkaç kişiyle sınırlı olmasını diledim hatta hepimiz bunu diledik. Ancak birkaç saat sonra birçok kişi aynı semptomlarla acil birime geldi. Bu olaydan birkaç gün sonra ise virüsün halk arasında yayıldığı anlaşıldı.”

O zamandan beri İtalya’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 95 bin kişiye yükseldi. İtalya, İngiltere’den sonra Avrupa’da en yüksek ölüm oranına sahip ikinci ülke olurken, dünya çapında 7. sırada yer aldı.

Dr. Malara ve Dr. Ricevuti, Kovid-19 hastalarını tedavi etmeye devam ediyor. Doktorlar yaptıkları açıklamada, “Bu bizim görevimiz, bundan vazgeçemeyiz” şeklinde konuştular.

Şarku’l Avsat