Gazzeli mülteciler ihtiyaca göre gıda yardımı talep ediyor

Öfkeli mülteciler Pazar günü, Gazze bölgesinin farklı kesimlerinde yer alan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’ndaki (UNRWA) gıda yardım merkezi önünde toplandılar.

Yüzlerce mülteci yardım dağıtım merkezinin önünde, UNRWA’nın hizmetleri azalttığı gerekçesiyle gösteri düzenledi. Kurum gösteriler nedeniyle çalışmlarına üç saatliğine ara verdi. UNRWA’nın genel merkezi mültecilere gıda dağıtımına başlamadan önce kapatıldı. Bu durum polemiğe ve tartışmalara yol açtı.

Gazze şehrinin kuzeyinde, eş-Şati Mülteci Kampı’nda Genel Halk Komitesi (GPCO) üyesi Amira, “Mülteciler, UNRWA’nın yardım dağıtma konusundaki “standart gıda kolisi” sistemini mültecilerin yaşam standartlarını dikkate almadığı gerekçesiyle reddediyorlar. Yeni sistem, ajansın tüm mültecilere yaşam standartlarına göre yardım etme hedeflerine aykırı olarak Filistinli mültecilerin zararına olup doğrusu, tüm mültecilere onların yaşam koşullarına uygun bir şekilde yardımda bulunmaktır” açıklaması yaptı. Amira ayrıca, yaklaşık 15 yıldır İsrail ablukasının devam etmesi ve adeta bir karabasan gibi mültecilerin üzerine çöken koronavirüs salgını göz önüne alındığında, bu sistemin birçok mülteci ailenin yoksulluğunu daha da pekiştirdiğini belirtti. O nedenle UNRWA’nın aldığı bu yeni karardan vazgeçerek mültecilere eşit gıda dağıtma kararını geri çekmesini talep etti.

UNRWA, Pazar gününden (dün) itibaren Gazze Şeridi’ndeki tüm mülteciler için bir süredir uyguladığı “sarı kupon” uygulamasını kaldırma ve “standart gıda kolisi” ile herkese aynı miktarda yardım yapma uygulamasına geçme kararı aldı. Ancak Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), fraksiyonlar ve mülteci organları bu kararı reddetti.

UNRWA Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Mülteciler Halk Komitesi üyesi Dr. Ahmed Ebu Huli, UNRWA Mülteci İşleri Dairesi tarafından reddedilen gıda yardımı için uygunluk kriterleri konusunda kapsamlı bir yaklaşım ve uygulama için UNRWA’ya Gazze Şeridi’ndeki Filistinli mültecilere standart gıda kolisini uygulamaktan vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Ebu Huli açıklamasında, bu yeni sistemin aşırı yoksulluk sınırının altında sınıflandırılan 770 binden fazla Filistinli mülteciye standart gıda kolisini azaltmak ve sabit gelirli binlerce mülteci aileye gıda yardımlarının kesilmesi haksızlık olacağı için standart gıda kolisinin askıya alınması çağrısında bulundu.

Gazze UNRWA sözcüsü Adnan Ebu Hasna ise dün yaptığı açıklamasında, merkezin gıda kolisini standartlaştırması ve sarı kuponu kaldırıp onun yerine herkes için eşitliğin sağlandığı beyaz kuponun getirilmesinin dönüşü olmayan adil ve şeffaf bir karar olduğunu açıkladı.

Şarkul Avsat