Rus kuvvetleri Haseke ve Rakka’daki üslerden çekildi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’deki Rus güçlerinin Haseke kırsalındaki Makaber ve Rakka kırsalındaki Ayn İsa üslerinden çekildiğini bildirdi

SOHR kaynaklarına göre bu çekilme, Rusya ve rejim güçlerinin Muallak, Sayda, Muşirifa köyleri ve M4 karayolu yakınındaki Ayn İsa Kampı’nın Türk kuvvetlerine teslim edilmesi yönündeki taleplerini reddetmesinin ardındanSuriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) baskı yapmak için gerçekleşti.

Böylece, Halep’in doğu kırsalındaki Ayn el-Arab (Kobani) ile Rakka kırsalındaki Ayn İsa arasındaki yol kesilecek.

Rus güçleri, Ayn İsa kırsalındaki birkaç köyün rejim güçlerine teslim edilmesine ve SDG’nin buralardan çekilmesine ek olarak, Şirkarak silolarında depolanan buğdayın rejim güçlerine teslim edilmesini de talep etti.

SOHR kaynaklarına göre, SDG bu talepleri reddetti, bu nedenle Rus kuvvetleri taleplerini kabul etmeye zorlamak için söz konusu üslerden geri çekildi.

Rus kuvvetleri, pazar günü öğle saatlerinde Rusya bayraklarının indirilmesinin ardından Ayn İsa’daki üsten aniden çekildi.

Geri çekilen güçler Rakka kırsalındaki Tel al-Saman üssüne taşınırken, askeri üssün içinde hala SDG ile bağlantılı unsurlar var.

Şarku’l Avsat