Baha Bölgesi’nde bir aşı merkezi açılması ve aşının ilk dozunun uygulanması esnası (SPA)

Suudi Arabistan’da 540 binden fazla kişi aşılandı

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında aşı merkezlerinin sayısının artmaya devam ettiğini belirtti. Bakanlık tarafından dün (Pazar) yapılan açıklamada, aşı olma noktalarında vatandaşların ilgisi nedeniyle zaman zaman yoğunluk yaşandığı ifade edildi. Ülkenin çeşitli bölgelerinde aşılanan kişi sayısı 541 bin 411’i geçti.

Sağlık Bakanlığı dün, kuzey sınır bölgesinde günlük 2 bin 700 kişiyi kabul etmeyi hedefleyen 4 aşı merkezinin açılışını yaptı. Sağlık Bakanlığı dün, Baha Bölgesi’ndeki aşı merkezinin açılışını yaparak, “Sehhaty” uygulaması üzerinden kayıt yaptıran vatandaşına ilk aşıyı yaptı.

Suudi Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, bakanlığın hala belli bölgelerde vaka sayılarında artış tespit ettiğini ve teyit edilen vaka sayısı eğrisinin hassas ve son derece önemli bir aşamadan geçtiğini ifade etti. Vaka sayısı eğrisinin henüz bir istikrar düzeyine ulaşmadığına işaret eden sözcü, ihtiyati tedbirlere uymaya devam etme noktasında çağrıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı dün, 315 yeni koronavirüs vakası kaydedildiğini bildirdi. 349 kişinin hastalıktan iyileşerek sağlığına kavuştuğunu belirten bakanlık 4 kişinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Toplam vaka sayısı 375 bine ulaştı

Suudi Arabistan’daki toplam vaka sayısı 375 bine ulaştı. Bunların 2 bin 451’i aktif vaka olmakla birlikte sağlık durumları iyi seyretmekte. 508’i ise yoğum bakımda tedavi gören kritik vakalar. Ülkedeki toplam iyileşme sayıları 366 bin 94 vakaya ulaştı. Toplam ölüm sayısı ise 6 bin 461 olarak açıklandı.

Suudi Arabistan’da hastalıktan iyileşme oranı yüzde 97,6, aktif vaka oranı yüzde 0,65 ve ölüm oranı yüzde 1,7 olarak belirlendi.

Suudi Veri ve Yapay Zeka Kurumu (SDAIA), “Tevekkelna” telefon uygulamasının, aktif hale getirilmesinden bu yana geçen 9 ayda 17 milyon kullanıcıyı aştığını bildirdi. Bu durumun, uygulamanın güvenilirliğini yansıtan rekor bir sayı olduğuna işaret etti.

Uygulama salgına karşı uluslararası sağlık çabalarını destekleme çerçevesinde SDAIA tarafından 11 Mayıs 2020’de başlatılmıştı.

“Tevekkelna” uygulaması koronavirüsün yayılmasını engelleme noktasında Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan resmi bir uygulama. Uygulama kullanılmaya başlamasından bu yana sokağa çıkma yasağı döneminde, kamu sektörü çalışanları ve özel sektör çalışanlarına izin verme sürecinin dijital ortamdan yönetilmesine katkıda bulundu. Ayrıca pandemi döneminde Sağlık Bakanlığı ve bir takım devlet kurumlarıyla iş birliği içerisinde koronavirüsün yayılma hızını sınırlandırmaya yardımcı oldu. Uygulama, kullanıcının sağlık durumunu en üst düzeyde güvenlik ve gizlilik ile renklendirilmiş kod aracılığıyla bildiren yeni bir hizmet başlattı.

Güvenlik yetkilileri ihtiyati tedbirlerin ihlali noktasında, önemli bir düşüş kaydedildiğini bildirdi. Geçtiğimiz hafta izleme ekipleri aynı kapsamda 44 bin ihlalin olduğunu tespit etmişti.

Riyad bölgesi ihlaller noktasında, 17 bin 851 ihlal ile ilk sırada yer alırken, onu 10 bin 656 ile Mekke izledi. Ardından 5 bin 95 ile doğu bölgesi geliyor. Necran bölgesi ise 178 ihlal ile en az ihlalin tespit edildiği bölge oldu.

İçişleri Bakanlığı, vatandaşların ihtiyati tedbirlere uymaya devam etmesi ve bu konuda ilgili makamlar tarafından verilen talimatlara uymaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat