Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid al-Falih (Şarku’l Avsat)

Suudi Bakan: Merkezlerini Riyad’a taşıyacak şirketler için çeşitli teşvikler var

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid al-Falih, ülkedeki mevcut yatırım fırsatlarını pazarlamak için daha iyi bir çaba gösterebileceğini söyleyerek, Invest Saudi platformu üzerinden tüm fırsatların dijital olarak sunulacağını açıkladı

Bakan, Arab News’in Frankly Speaking programına verdiği röportajda, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Yatırım Bakanlığı kurma kararının ‘oldukça iyi bir sinyal’ olduğunu söyledi.

Hükümetin 2024’ten itibaren Riyad’da bölge merkezleri olmayan şirketlerle iş yapmayı bırakma kararına değinen Falih, “Merkezlerini fiilen taşıyacak şirketler çeşitli teşviklerden yararlanacak. Bundan birçok Suudi vatandaşının yararlanacağına ve iş fırsatlarına sahip olacağına inanıyoruz” dedi.

Bu kararın özel sektörü etkilemeyeceğine vurgu yapan Falih, “Yurtdışında olmayı seçen şirketleri hala memnuniyetle karşılıyoruz ve onlar için özel sektörde onlar için birçok fırsat var. Hükümet buna hiçbir şekilde müdahale etmeyecek. Aksine hükümet bu şirketlerin özel sektörle çalışmasını kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı.

Falih, “Üst düzey uluslararası uzmanların, Suudi Arabistan’ı sadece çalışma yeri değil evleri olarak da seçmelerini ve hatta daha sonra burada emekli olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Şarku’l Avsat