Uzun süre maske takmak diş çürümesine neden olabilir

Rus diş hekimi Gennady Shargorodsky uzun süre maske takmanın diş ve diş etleri sağlığını kötü etkilediğini bildirdi. Sputnik Rusya’ya göre Shargorodsky Rus kanalı Zvezda’ya yaptığı açıklamada uzun saatler boyunca maske takmanın, ağzı ve burnu kapatarak nem akışını zayıflattığı ve ağız kuruluğuna neden olduğunu, bunun da diş çürümesi ve diş eti hastalıklarına neden olabileceğini söyledi. “Maske takmak zorunlu. Ama bir şekilde patolojik mikroorganizmaların ağzımızdan çıkması için maskelere ara vermemiz gerekiyor” ifadesini kullandı. Rus doktor, maske takmanın sonucunda ağız kokusu oluşabileceğini belirterek günde birkaç kez dişlerin ve ağzın yıkanması gerektiğini vurguladı.

Rusya Çocuk Doktorları Federasyonu üyesi Doktor Irina Dobretsova da konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Altı yaşın altındaki çocuklar için maske takmak tehlikeli. Çünkü bu çocukların bronşları gelişmemiştir. Bu da nefes almayı zorlaştırabilir. Bir yaşın altındaki çocukların ölümüne neden olabilir.”

Dobretsova maskenin çocuklarda nefes darlığına neden olduğunu ve oksijen akışını bozduğunu belirterek bebek ölümlerine neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu. Olgunlaşmamış bir solunum sisteminde bakterilerin daha hızlı yayıldığına dikkat çeken doktor, maskenin çocukları salgından korumadığını, yüzlerine kirli eller ile dokunduklarını ve bunun da maskedeki burun boşluğunda sera etkisi yarattığını kaydetti.

Irina Dobretsova hava eksikliği nedeniyle çocukların ağızdan nefes aldığını ve bunun daha sık hastalanmalarına neden olduğunu ifade etti. Kalabalık yerlerde çocukların 15 dakikadan uzun üre maske takmaması gerektiğini vurguladı.

Şarkul Avsat