Yetkililerin gerekli tıbbi bakım sağlamadığı İranlı protestocu hayatını kaybetti

İran’da 2018 yılında düzenlenen bir Sufi tarikatının protesto gösterisine katılımı nedeniyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Behnam Mahcubi hayatını kaybetti.

Aktivistler, Mahcubi’nin yetkililerin gerekli tıbbi bakımı sağlamaması nedeniyle öldüğünü iddia etti.

Sufi Gonabadi tarikatına mensup olan Mahcubi, grubun Şubat 2018’de düzenlediği gösteriye katılması nedeniyle suçlu bulundu ve Haziran’da 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İnsan hakları örgütleri, Mahcubi’nin tutukluyken panik atak geçirdiğini, işkenceye ve kasıtlı tıbbi bakım reddine maruz kaldığını bildirdi.

İran Cezaevleri Örgütü, Mahcubi’nin uyuşturucu nedeniyle zehirlendiğini, bunun ardından hastaneye kaldırıldığını ancak hayatını kaybettiğini iddia etti.

Aktivistler, Mahcubi’nin bu ayın başlarında hastaneye kaldırıldığında sağlığının kötüleşmesine neden olan sebeple ilgili endişelerini dile getirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde (HRW) İran araştırmacısı olan Tara Sepehri Far, “Yetkililerin Mahcubi’nin tıbbi durumunu uzun süredir ihmal ettiklerine dair ciddi iddialar var. Bu iddialar, her türlü cezai sorumluluk da dahil olmak üzere soruşturulmalıdır” dedi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Mahcubi’nin 12 Şubat’ta komaya girdikten sonra hastaneye kaldırıldığında, ‘şeffaflık eksikliğinden ciddi şekilde endişelendiğini’ belirtti.

Uluslararası Af Örgütü de (Amnesty), Mahcubi’nin tıbbi bakımın kasıtlı olarak reddedilmesi de dahil olmak üzere aylarca işkenceye maruz kaldığını öne sürdü.

New York merkezli İran İnsan Hakları Merkezi (CHRI) Genel Müdürü Hadi Gimi, “Behnam Mahcubi’nin ölümü, uygun tıbbi bakımın reddedilmesinin ardından meydana gelen bir trajedidir” diyerek, durumu İran’daki mahkumları daha da sindirmek ve cezalandırmak için kullanılan insanlık dışı bir devlet politikası olarak nitelendirdi.

İran dışındaki haberlere göre, Mahcubi panik atak geçirdikten sonra ilk önce kendisine ilaç verildi, Tahran’daki Evin hapishanesinde bulunan kliniğe götürüldü ve ardından bilincini kaybetti.

Ardından Tahran’daki Lokman Hastanesi’ne nakledildi ve burada akrabalarının ziyaret etmesine izin verilmedi.

Aktivistlerin sosyal medyada yayınladığı videoya göre annesi otopsi tamamlanana kadar oğlunun gömülmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Şarkul Avsat