Bitcoin’e mesafeli yaklaşan Bill Gates uyarıyor

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin üçüncü kişisi Bill Gates, kısmen çevresel nedenlerle Bitcoin’e sıcak bakmıyor

Business Insider’a göre milyarder, Bitcoin’in sadece çok fazla enerji kullanmakla kalmadığını fiyatının ne kadar değişken olduğu göz önüne alındığında aynı zamanda fazla parası olmayan yatırımcılar için de sorunlara neden olabileceğini düşünüyor.

Gates, Bloomberg’e verdiği demeçte “Tesla şirketinin kurucusu Elon Musk, çok paraya sahip. Bu nedenle Bitcoin’in fiyatının dalgalanması konusunda onun adına endişe duymuyorum. İnsanların özellikle de aynı miktarda paraya sahip olmayanların bu hevese kapıldığını düşünüyorum. Bu yüzden para birimi konusunda iyimser değilim. Genel fikrim, Musk’tan daha az bir sermayeniz varsa dikkatli olmanız gerektiği yönünde” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’in değeri bugün yüzde 13’lük bir düşüşle 46 bin 817 dolara düştü. İki gün önce rekor seviyesine 58 bin 354 dolara ulaşmıştı. Yatırımcılar, yılın başından bu yana neredeyse iki katına çıkan fiyat nedeniyle rekor kar elde etti.

Hayırsever ve iklim aktivisti Gates, geçtiğimiz günlerde ‘Bir İklim Felaketinden Nasıl Kaçınılır’ kitabını satışa sundu. Daha önce kripto para birimlerinin doğrudan ölümlere neden olduğunu söylemişti. Ayrıca Bitcoin işlemlerinin arkasındaki anonimliğin iyi bir şey olmadığını düşünen Gates, “Gates Vakfı, dijital para birimi hakkında çok şey yapıyor. Ancak bunlar işlemi kimin yaptığını bulabileceğiniz şeyler. Dijital para iyidir ve bu farklı bir yaklaşım” dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital jeton madenciliğinde kullanılan enerji miktarı göz önüne alındığında kripto para birimleri ve bunların çevresel etkileri hakkındaki şüphelerini dile getirdi.

New York Times’a konuşan Yellen, “Bitcoin finansal işlemlerin yürütülmesi için yaygın olarak bir mekanizma olarak kullanıldığını düşünmüyorum. Bu çok etkisiz bir yöntem ve bu işlemlerin işlenmesinde tüketilen enerji miktarı şaşırtıcı” dedi.

Şarku’l Avsat