Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Aşkenazi’ye, Biden’ın ‘Büyük Ortadoğu’da barış vizyonunu’ sundu

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ile dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Blinken görüşmede, ABD’nin İsrailliler, Filistinliler ve ‘Büyük Ortadoğu’ için daha barışçıl, güvenli ve müreffeh bir geleceğe ilişkin yaklaşımını sunarak, ABD yönetiminin iki devletli çözümün, ‘demokratik ve müreffeh bir Filistin ile barış içinde yaşayan Yahudi ve demokratik bir devlet olarak, İsrail’in geleceğini sağlayacak’ en iyi yol olduğuna dair inancını vurguladı.

Bu, ABD Başkanı Joe Biden yönetimindeki üst düzey bir yetkilinin, ‘Büyük Ortadoğu’ terimi bağlamında İsrailliler ve Filistinliler arasındaki barışın geleceğine ilişkin yaklaşımdan ilk kez söz etmesi oldu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın açıklamasına göre, Blinken ve Aşkenazi telefon görüşmesinde bölge güvenliği ve bu konuya ilişkin iki ülke arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Blinken ayrıca, ABD’nin birçok alanda İsrail’e karşı adil olmayan, önyargılı eylemlere karşı çıkma kararlılığını sürdürdüğünü ifade etti.

İki dışişleri bakanı, ABD ile İsrail arasındaki sağlam ortaklığın altını çizerek, iki ülkenin önlerindeki zorluklarla mücadele için yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğini de dile getirdi.

Şarku’l Avsat