G7 ülkeleri Myanmar’da göstericilere yönelik şiddeti kınadı

G7 ülkelerinin dışişleri bakanları, Myanmar’daki güvenlik güçlerinin barışçıl protestolara karşı uyguladığı şiddeti kınayarak, ordu ve polisi azami ölçüde tedbirli olmaya, insan hakları ve uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırdı

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya ve ABD’nin yanı sıra Avrupa Birliği’nin (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Silahsız kişilere karşı gerçek mühimmat kullanılması kabul edilemez. Barışçıl protestolara şiddetle yanıt verenlerden hesap sorulmalıdır. Darbeye karşı çıkanların sindirilmesi ve baskı altına alınmasını kınıyoruz. İnternet karartması ve ifade özgürlüğünü engelleyen yasada yapılan katı değişiklikler de dahil olmak üzere ifade özgürlüğü üzerindeki baskılardan endişe duyuyoruz. Protestocular, doktorlar, sivil toplum üyeleri ve gazetecilerin sistematik olarak  hedeflenmesi durdurulmalı ve olağanüstü hal kaldırılmalıdır. Orduyu en savunmasız grupları desteklemek için insani yardım izni vermeye çağırıyoruz.”

Myanmar’ın fiili lideri Aung San Suu Çii ve Devlet Başkanı Win Myint dahil olmak üzere keyfi olarak gözaltına alınanların derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunan bakanlar, demokrasi ve özgürlük arayışlarında Myanmar halkının yanında yer almaya devam ettiklerini de vurguladı.

Şarku’l Avsat