Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Kanada, Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarını ‘soykırım’ olarak tanımladı

Kanada Federal Parlamentosu, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Müslüman azınlığa yönelik eylemlerini ‘soykırım’ olarak tanımlayan yasayı onayladı

338 sandalyeli Kanada Federal Parlamentosu’ndaki oylamada 266 milletvekili hazır bulunurken, iktidardaki Liberal Parti’den 72 milletvekili ise katılmadı. Oylamaya katılan milletvekillerinin tamamı tasarıya evet oyu verdi.

Söz konusu yasa, Müslüman azınlığın Çinli yetkililer tarafından maruz kaldığı olaylara, özellikle de siyasi ve din karşıtı beyin yıkama, zorla çalıştırma ve kültürel alanların yok edilmesi konularına odaklandı.

Milletvekilleri, ayrıca hükümetten, Çin’in soykırıma devam etmesi halinde 2022 Kış Olimpiyatları’nın Pekin dışında bir yere taşınması için Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne çağrıda bulunmasını da talep etti.

Dışişleri Bakanı Marc Garneau, oylamanın ardından yaptığı açıklamada, “Kanada hükümeti her türlü soykırım iddiasını ciddiye alıyor. Keyfi gözaltı, yeniden eğitim, zorla çalıştırma, işkence ve zorla kısırlaştırma gibi Sincan’daki insan hakları ihlallerine dair korkunç raporlardan derinden rahatsız olmaya devam ediyoruz” dedi.

Ana muhalefet lideri Erin O’Toole ise, “Muhafazakarlar şimdi liberal hükümeti parlamentoya saygı göstermeye ve Çin’de soykırımın gerçekleştiğini resmen tanımaya çağırıyor” şeklinde konuştu.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da, “Uluslararası toplumun bu konuya büyük ilgi gösterdiğini biliyorum. Biz de yanlarındayız ve bu tür konularda kararların bir parçası olmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

Sincan’da büyük insan hakları ihlallerinin meydana geldiğine şüphe olmadığını söyleyen Trudeau, “Bu konuda çok endişeliyiz ve endişelerimizi birkaç kez dile getirdik. Ancak, soykırım kelimesini kullanmaya gelince, böyle bir karar vermeden önce gerçekleri doğrulamamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Diğer yandan, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün video konferans aracılığıyla katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, “Sincan’da kesinlikle soykırım, zorla çalıştırma veya dini baskı diye bir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat