KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf ve Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed bin Mübarek (Şarku’l Avsat)

KİK Genel Sekreteri el-Hacraf, Yemen Dışişleri Bakanı Mübarek ile telefonda görüştü

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek ile yaptığı telefon görüşmesinde Yemen krizinin çözümü için uluslararası çabaları ele aldılar

Görüşmede, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve ABD’nin Yemen Özel Temsilcisi Timothy Lenderking’in çabalarının yanı sıra uluslararası toplumun Yemen halkının faydasına olan krizin çözümü için verdikleri çabalara ve bütün ülkelerin bu çağrıya destek sağlamalarının önemine vurgu yapıldı.

KİK Genel Sekreteri, Körfez Girişimi, Ulusal Diyalog Konferansı’nda alınan kararlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2216 sayılı kararı kapsamında Yemen ve halkına verdiği desteği bir kez daha ifade etti.

Görüşmede, İran destekli Husilerin Marib’e yönelik saldırısını, yerleşim alanları, sivilleri ve yerlerinden edilmiş kişileri hedef almasını engellenmesi için uluslararası topluma baskı yapılmasının önemine dikkat çekerek Safer petrol tankerinin teknik ekip tarafından incelenmesinin gerektiğini vurguladı.

Ayrıca görüşmede, Yemen halkına fayda sağlayacak her adımın desteklenmeyi, güvenliğin güçlendirilmesi ve istikrar sağlanması için çaba sarf edildiğine değinildi.

Şarku’l Avsat