Riyad, yabancı şirketleri Suudi Arabistan’a çekmek için dijital platform kurdu

Suudi Arabistan Hükümeti bölge merkezleri ülkede olmayan yabancı ticari şirket veya kuruluşlarla olan sözleşmelerin 2024 itibari ile askıya alınacağını duyurmuştu

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid el-Falih, yatırım fırsatlarını çekebilmek için daha fazla pazarlama ve reklam çalışması yapılabileceğini ifade etti. Tüm yatırım fırsatlarının, yakında lansmanı yapılacak olan “Invest Saudi” (Suudi Arabistana yatırım yap) platformu aracılığıyla dijital olarak gösterileceğini açıkladı. Aynı zamanda, bölge merkezlerini Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’ a taşıyan şirketler için çeşitli teşvikler belirlendiğine dikkat çekti.

Bakan Kral Selman ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın yatırım için özel bir bakanlık kurma kararına atıfta bulunarak, 2024 yılına dek merkezlerini Suudi Arabistana taşımayan şirketlerle ilişkilerin kesilmesi kararı ile ilgili olarak söz konusu şirketlerin de bu teşviklerden yararlanabileceğini söyledi.

Bakan, Arab News’in Frankly Speaking programına verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

“Şirketlerin bölgesel merkezlerini taşımalarının neticesinde Suudi Arabistan vatandaşları için yeni iş fırsatlarının doğacağına inanıyoruz. Aramco’daki görevim döneminde yabancı uzmanlığa ve yeterliliğe yönelik sıcak yaklaşımımız sayesinde ve birlikte çalışarak kadın ve erkek vatandaşlara sunmuş olduğumuz hizmetler ikiye katlandı. Üst düzey uluslararası uzmanların, ülkemizi yalnızca iş yeri değil, evleri olarak da görmelerini istiyoruz.”

El-Falih, hükümetin bölge merkezlerini Suudi Arabistan’a taşıyan şirketlerle sözleşme yapmayı sınırlandırma kararının özel sektörü etkilemeyeceğini ve hükümetin bu kuruluşlar için gelecekte işlerini geliştirmeye yardımcı olacak tüm prosedürleri kolaylaştıracağını belirtti.

Suudi Arabistan Hükümeti bölge merkezleri ülkede olmayan yabancı ticari şirket veya kuruluşlarla olan sözleşmelerin 2024 itibari ile askıya alınacağını duyurmuştu. Bu sınırlandırma kararı devletele bağlı kurumlar ve fonları da içeriyor. Söz konusu karar, daha fazla istihdam yaratmayı, harcama verimliliğini artırmayı ve farklı devlet kurumları tarafından satın alınan ana mal ve hizmetlerin ülkede üretilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Suudi Arabistan bu yaklaşımın, herhangi bir yatırımcının ülke ekonomisine girme veya özel sektörle iş yapmaya devam etme kabiliyetini etkilemeyeceğini, Vizyon 2030  stratejik hedefleri ile tutarlı olduğunu belirterek ve konuyla ilgili kontrollerin cari yıl içinde yapılacağını duyurdu.

Öte yandan 24 uluslararası şirket, ekonominin katlanmasına, yeni istihdamlar yaratılmasına, yaşam kalitesinin artırılmasına ve yatırımların genişletilmesine katkıda bulunacak bir adımla Suudi başkentinde kendileri için büyük bölgesel ofisler kurmak için anlaşmalar imzaladılar. Bu adımlar 2030  yılına kadar dünyanın en büyük 10 şehir ekonomisi arasında yer alamayı planlayan Riyad için, uluslararası şirketlerin bölgesel merkezleri için cazibe merkezi olmasının, kalifiye iş gücü için yeni ve kaliteli iş imkanları içeren yeni sektörler geliştirilmesinin amaçlandığı  “Riyad Stratejisi”nin bir parçası niteliğinde.

Şarku’l Avsat