Riyad’da Askeri Hastanede aşılama kliniklerinin açılışı (SPA)

Suudi Arabistan’da yıl sonuna kadar uzaktan eğitim devam edecek

Umman Sultanlığı’nda Koronavirüsle Yüksek Mücadele Komitesi 10 ülkeden gelen kişilerin ülkeye girişlerini askıya alma kararı aldı

Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı dün (Pazartesi) devlet ve üniversite eğitiminin yanı sıra devlet ve özel teknik eğitimlerinde de öğretim yılı sonuna kadar belirlenen kurallara göre uzaktan eğitime devam edileceğini duyurdu. Eğitim Bakanı Dr. Hamad bin Muhammed Al Şeyh, söz konusu kararın, Suudi Arabistan liderliğinin öğrenciler ve eğitim personellerini yeni tip koronavirüs (Kovid-19) riskinden korumaya verdiği önemi yansıttığını dile getirdi. Bakan, kararın ülkede uzaktan eğitimde elde edilen başarının desteklenmesi, uzaktan eğitimde benzersiz bir Suudi modeli sunulması için tüm çabaların bir araya getirilmesi ile ebeveynler, aileler ve kurumlar ile toplumsal iş birliğini güçlendirmek için geldiğini belirtti.

İkinci dönemin geri kalanında uzaktan eğitime devam edileceğinin duyurulması, birinci dönem eğitim faaliyetlerinin incelenmesinin ardından, uzaktan eğitimde Madrasati platformu, iEN Kanalları (23 uydu kanalı) gibi çeşitli eğitim alternatifleri, YouTube’daki ders kanalları, iEN Ulusal Eğitim Portalı (iEN National Education Portal) ve sanal anaokulu programı üzerinden elde edilen başarılara ek olarak, üniversiteler, kolejler ve enstitülerdeki uzaktan eğitim faaliyetlerinin verimli bir şekilde devam etmesi ile, Sağlık Bakanlığı ile yürütülen koordinasyon ve eğitim komiteleri arasında yapılan kapsamlı değerlendirmeler sonucunda alındı.

Sağlık Bakanlığı, aşı merkezlerinde kalabalık oluşmaması için dikkatle uygulanan bir mekanizmaya göre, Krallık’ın çeşitli bölgelerindeki aşılama merkezlerinin, “Sehhaty” uygulamasından kayıt yaptıran vatandaşları ve sakinleri kabul etmeye devam ettiğini belirtti.

327 yeni vaka kaydedildi

Açıklamada 497’si ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 2 bin 455 olduğu ifade edildi. Son verilerle birlikte kaydedilen toplam vaka sayısı 333 bin 375’e yükselirken, iyileşen hasta sayısı 366 bin 412 kişiye ulaştı. Bakanlık, 5 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 6 bin 466’ya yükseldiği bilgisini de verdi. Ülkede 41 bin 10 koronavirüs testi daha yapıldı.

Suudi Savunma Bakanlığı, Riyad’daki Prens Sultan Askeri Tıp Şehri’nde koronavirüs aşı merkezi açtı. Merkezin açılışı, Savunma Bakanlığı personellerinin ve ailelerinin Krallık’ın çeşitli bölgelerinde aşılanmasına yönelik bir kampanyaya dayanıyor. Bu kapsamda, askeri hastanelerde 16 merkez ve klinik hazırlandı.

Diğer yandan Ticaret Bakanlığı, Krallık’ın tüm bölgelerindeki ticari kuruluş ve satış noktalarının koronavirüs ile mücadeleye yönelik ihtiyati tedbirleri uygulamalarının denetlemesi için teftişlerine devam etti. Bakanlığın pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre, geçen hafta bir önceki haftaya göre ihlallerde yüzde 10 artış kaydedilmişken bu hafta yüzde 12 artış kaydedildi. Bakanlık geçen hafta 20 bin 735 ziyaret gerçekleştirdi, 836 ihlal tespit edildi. İhlalde bulunan ticari işletmelere, cezai müeyyide uygulandı.

Bakanlığın denetim ekipleri teftişleri sırasında, belirlenen hizmet kapasitesine uyulmaması, alışveriş yapan kişilerin maske takmaması, sosyal mesafe kurallarına uyulmaması ve çalışanların tedbirlere uymamaları gibi ihlaller gözlemledi.

Umman: 10 ülke vatandaşlarına ülkeye giriş yasağı

Umman Sultanlığı’nda Koronavirüsle Yüksek Mücadele Komitesi, Sudan, Lübnan, Güney Afrika, Brezilya, Nijerya, Tanzanya, Gana, Gine, Sierra Leone ve Etiyopya olmak üzere toplam 10 ülkeden gelen kişilerin ülkeye girişlerini askıya alma kararı aldı. Aynı şekilde, ülkeye giriş başvurusundan önceki 14 gün içinde, söz konusu ülkelerden birinde bulunmuş diğer kişilerin de girişlerini, perşembe gününden itibaren 15 gün boyunca askıya aldı. Söz konusu karardan Umman vatandaşları, diplomatlar, sağlık çalışanları ve aileleri hariç tutuldu. Bu kişiler ülkeye girerken prosedürlere tabi tutulacak.

Umman Sağlık Bakanlığı, ülkede kaydedilen toplam koronavirüs vaka sayısının 139 bin 692, can kaybının yüz binde 1,11 oranla 155, iyileşenlerin ise yüzde 94 iyileşme oranı ile 130 bin 848’e ulaştığını duyurdu.

Bahreyn: 575 yeni vaka kaydedildi

Bahreyn Sağlık Bakanlığı 922 kişinin daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen hasta sayısının 110 bine ulaştığını duyurdu. Diğer yandan, 7 bin 308’inin sağlık durumu stabil olmak üzere toplam 7 bin 379 aktif vaka olduğunu, vakalardan sağlık durumu tedavi gerektiren hasta sayısının 159 kişi, yoğun bakımda tedavi görenlerinden ise 71 kişi olduğunu açıkladı.

Bakanlık, dünden önceki gün yapılan 13 bin 436 test ile, 220’si yabancı işçi, 342’si mevcut vakalar ile temas kuran kişiler ve 13’ü yurtdışından gelen kişilerden olmak üzere toplam 575 yeni vakanın kaydedildiğini belirtti. Ülkede 83, 81 ve 59 yaşlarındaki 3 vatandaş koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Kuveyt: Kara ve deniz sınırları 20 Mart’a kadar kapatıldı

Kuveyt’te Bakanlar Kurulu dün gerçekleştirdiği oturumda kara ve deniz sınırlarının bugünden itibaren 20 Mart Cumartesi gününe kadar kapatılmasına karar verdi. Söz konusu kararda, bölünmüş bölgedeki nakliye kamyonları ve işçiler, kara ve deniz limanlarından geri dönen vatandaşlar, birinci dereceden akrabaları ile evlerinde çalışan işçileri, İçişleri Bakanlığı ve Gümrük Genel Müdürlüğü çalışanları hariç tutuldu.

Bakanlar Kurulu, ülkeye giriş yapan herkese uygulanan karantinanın denetlenmesi için İçişleri Bakanlığı başkanlığında ve Sağlık Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel İdaresinin katılımıyla ortak bir komite oluşturulması talimatı verdi.

Bakanlar Kurulu ayrıca, alışveriş merkezlerindekiler de dahil olmak üzere her türden restoran ve kafelerde oturulmasını yasaklama ve bir sonraki duyuruya kadar paket servis ile yetinmeleri kararı aldı. Bunun yanı sıra, bir dizi devlet kurumuna, spor faaliyetlerini sırasında spor tesislerine ve sporculara yönelik sağlık tedbirlerinin uygulanmasının denetlenmesi için talimat verildi.