Yemen ordusunun Cevf’teki ilerleyişi sürüyor

Yemen ordu kaynakları dün yaptıkları açıklamada, Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun yanında yer aldığı ordu ve halk direniş güçlerinin Cevf eyaletinde yeni bir ilerleme kaydettiği aktarıldı. Marib cephelerinde üçüncü hafta da savaş devam ederken Husiler, petrol eyaleti bölgeye daha fazla savaşçı toplamak için seferberlik başlattı

Sana’dan kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Marib’in batısında, güneyinde ve kuzeybatısında iki hafta süren yoğun çatışmalar sırasında Husi grubunun büyük kayıplar verdiğini bildirdiler. Ardından grubun liderinin Zimar, Ibb ve Taiz valiliklerinden 10 bin unsuru Marib’deki üyelerini desteklemek için seferber edilmesi ve eksikliklerin telafi edilmesi emri verdiğini aktardılar.

Sana, Amran, Zimar, Mahvit, Ibb ve Taiz’deki üst düzey liderler, emirler doğrultusunda yeni asker toplama planını uygulamak için aşiret şeyhlerini seferber ederek bölge ve köy düzeyinde bir dizi toplantı yaptılar. Grubun istihbarat heyetinin başkanı olan ordu komutanı, Husi yetkililerinden Muhammed el-Buheyti’nin asker toplama çağrılarına cevaben Zimar eyaletine yönelmeden önce Sana ve çevresindeki kabile şeyhlerine baskı yapmakla görevlendirildi.

Kaynaklar, milis liderlerinin Ibb’de ve Taiz’deki kontrolü altındaki bölgelerde benzer toplantılar düzenlediklerini, yerel denetçiler ve kabile şeyhlerinin grubun savaşçılarını desteklemek için para ve ayni bağışların toplanmasını talep ettiklerini bildirdi.

Yemen ordu kaynakları, grubun Marib ve komşu Cevf cephelerindeki savaşlarda son iki hafta içinde iki binden fazla ölüm ve yaralanma kaydettiğini, ayrıca bir dizi unsurun Marib’de esir alındığının tahmin edildiğini belirtti.

Husilerin, Marib’e yönelik saldırılarını durdurmaya yönelik Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası çevrelerde yapılan çağrılar ise görmezden gelindi. Çağrılarda saldırıların eyaletteki iki milyondan fazla sığınmacı için oluşturacağı tehlikeye dikkat çekilmişti. Grup lideri ise son konuşmasında takipçilerine saldırıya devam etmelerini bildirdi. Husi milislerinin verdikleri büyük kayıpları önemsemediklerini belirten Yemen ordusu, grubun İran Devrim Muhafızları komutanlarının savaşı durdurma veya BM’nin barış çabalarını görmezden gelme emrini Yemenlilerin hayatlarından daha fazla önemsemediğini kaydetti.

Yemen Ulusal Ordusu, Marib’e Abyan ve Şebve’den takviye kuvvetler sevk etti. Ordu komutanları, Marib ve Cevf’te milisler tarafından işgal edilen bölgeleri kurtararak Sana’ya ulaşacaklarına dair söz verdiler. Ordu medyası, sahada aşiretler tarafından desteklenen ordu kuvvetlerinin pazartesi günü Cevf vilayetinin merkezi olan el-Hazm şehrinin doğusunda yeni bir ilerlemesi kaydettiğini bildirdi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Medya Merkezi’nin askeri kaynaklardan aktardığına göre şu açıklama yapıldı:

“Ulusal Ordu güçleri pazartesi günü birkaç noktadan karşı saldırı başlatarak Ragvan’ın ve el-Cedafir’in kuzeyindeki geniş alanları geri aldılar. Cebel el-Akşa’ya doğru yönelen güçler, ilerlemeye devam ediyor.”

Kaynaklar birçok Husi milisinin çatışmalarda öldüğünü, birçoğunun da veya yaralandığını aktardılar. Ayrıca ağır ekipman kayıpları verdiklerini bildirdiler. Ayrıca orta ve hafif silahların gruptan geri alındığını ve çeşitli mühimmatların ele geçirildiğini kaydettiler.

Husi grubunun önde gelen liderleri, Marib’e yönelik saldırılarla bölgedeki petrol ve gazın kontrol edilmesinin hedeflendiğini bildirdiler.

Husiler, Yemen’in batı kıyısındaki Hudeyde vilayetinde BM ateşkesini ihlal etmeye de devam ettiler. Grubun lideri, üyelerinin Marib’de Amerikalılar ve İsrailliler ile savaştığını iddia ediyor. Grup bu sayede bölgelerindeki gençleri kendilerine çekerek cephelerde savaşmaya teşvik etmeye çalışıyor.

Şarku’l Avsat