WHO: İdlib’e ilk aşı sevkiyatı mart ayında ulaşacak

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından dün yapılan açıklamaya göre yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıları, Suriye’nin kuzeybatısında savaşan grupların kontrolü altındaki bölgelere gelecek ay ulaşacak. WHO Sözcüsü, AFP’ye yaptığı açıklamada, “aşıların yüzde 35 ila yüzde 40’ının yılın ilk yarısında sağlanacağını, yüzde 60 ila 65’inin de yılın ikinci yarısında gönderileceğini” söyledi. WHO’ya göre İdlib bölgesi ve çevresinin “toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 4’üne yetecek” şekilde toplam 336 bin doz aşı sağlanması planlanıyor.

3 milyon kişinin Heyetu Tahriru’ş Şam (Eski adı Nusra) ve diğer grupların kontrolü altında yaşadığı İdlib ve çevresindeki yerel yönetimler COVAX programından aşı talebinde bulundular. İdlib Sağlık Müdürlüğü Medya Ofisi Müdürü Emad Zahran, AFP’ye verdiği demeçte önümüzdeki ay gelecek ilk partinin 120 bin AstraZeneca aşısı içerdiğini ve virüse karşı en savunmasız gruplara, yani sağlık çalışanlarına, kronik hastalıkları olanlara ve yaşlılara tahsis edileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Küresel Aşı İttifakı (GAVI) tarafından oluşturulan COVAX platformu, özellikle Suriye gibi çatışmaların veya bölünmelerin yaşandığı ülkelerde, ulusal planlarının kapsamına girmeyenler için insani yardımlar tahsis ediyor. Temiz su ve kanalizasyon ağları gibi ana hizmetlerden yoksun yüzlerce kampın yayıldığı, çatışmacı grupların kontrolü altındaki İdlib ve çevresindeki bölgelerde 21 binden fazla koronavirüs vakası ve 408 ölüm kaydedildi.

Şam’ın kontrolü altındaki bölgelerde 13 bin 230 vaka tespit edilirken virüs sebebilye bin kişi yaşamını yitirdi. Ülkenin kuzeydoğusundaki Kürt Özerk Yönetimi’nde yaklaşık 8 bin 600 vaka kayda geçerken 313 kişi öldü. Ancak doktorlar ve sivil toplum kuruluşları, sınırlı test imkanları ve şüpheli raporlar nedeniyle Suriye’deki gerçek verilerin çok daha yüksek olabileceğini belirtiyorlar.

Suriye hükümeti geçen ay WHO aracılığıyla COVAX girişimine katılmak için bir anlaşma imzaladı. Suriye’nin Moskova Büyükelçiliği pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye’de Kovid-19’a karşı Rus Sputnik-V aşısının kullanımına izin verildiğini duyurdu. Aşıların Şam’a ne zaman ulaşacağına ilişkin ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sağlık yetkilisi Dr. Civan Mustafa’nın aktardığına göre Kürt Özerk Yönetimi “Dünya Sağlık Örgütü ile koronavirüs aşılarının alınması için görüşmeler” gerçekleştiriyor. Ancak henüz bir anlaşmaya varılmadı. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) bu ayın başında, hükümetin kontrolü dışındaki alanlar da dahil olmak üzere Suriye genelinde daha geniş ve daha adil bir aşı dağıtımını sağlamak için uluslararası yardım kuruluşlarının desteklenmesi ihtiyacını vurgulamıştı.

HRW Suriye araştırmacısı Sara el-Kayyali hazırlanan bir raporda “Suriye’ye tedarik edeilen aşıların ülkenin neresinde olduklarına bakılmaksızın en savunmasız gruplara ulaşmasını sağlamak için herkes elinden geleni yapmalı” dedi. Kayyali, Suriye hükümeti’nin “sağlık hizmetlerini bir silah olarak kullanmaktan asla çekinmediğini” belirttiği açıklamasında hükümetin “aynı oyunları aşı konusunda da oynamasının, salgının yayılmasını kontrol altına almaya yönelik küresel çabayı baltaladığı” konusunda uyarıda bulundu.

Şarkul Avsat