Avustralya’da Facebook ve Google’ın medya içeriğine ücret ödemesini öngören yasaya onay

Avustralya parlamentosu, Facebook ve Google gibi internet platformların kullandığı içerikler için yerel medyaya ücret ödemesini öngören yasa tasarısını kabul etti

Yeni medya yasasında, Avustralya merkezli haber kuruluşlarının Facebook ve Google’da yayınlanan içerikleri için ücret almasını zorunlu kılıyor.

Bu karar, Facebook ve Google’ın yerel içerik ile ilgili anlaşmalara anlaşmalara on milyonlarca dolar yatırım yapmasının önünü açıyor.

Avustralya hükümeti, yasanın haber kuruluşlarına sağladıkları içerik için adil bir ücret ödenmesini garanti edeceğine ve böylece Avustralya’da kamu yararına gazeteciliği canlı tutmaya yardımcı olacağına dikkat çekti.

Google şimdi ‘Google News Shockers’ adlı yeni uygulamasında görünen haber içeriği için ödeme yapacak.

Facebook da, bu yıl Avustralya’da piyasaya sürülmesi beklenen haber ürünü ‘News’de yer alan tedarikçilere ödeme yapmak zorunda kalacak.

Facebook, Avustralya hükümetinin söz konusu yasa tasarısına karşı çıkmış, hatta buna cevaben ülkedeki kullanıcıların haber paylaşımını ve görüntülemesini yasaklamıştı.

Mark Zuckerberg’in sahibi olduğu Facebook, önümüzdeki üç yıl içinde haber içeriğine en az 1 milyar dolar yatırım yapılacağını duyurdu.

Google daha önce Robert Murdock’un medya grubu News Corp için büyük meblağlar ödemeyi kabul etmişti.

Facebook ve Google’ın, bağlayıcı tahkimden kaçınacak diğer anlaşmaları sonuçlandırmak için önünde iki ayı daha var.