İsrail ile Hamas Katar işbirliğinde anlaştı elektrik krizi çözülecek

İsrail merkezli Maariv gazetesine göre Katar’ın Filistin Büyükelçisi Muhammed el-Emadi, Cuma günü şaşırtıcı bir şekilde İsrail’in enerji şirketi Delek Drilling ile Katar hükümeti ve başka ülkeler arasında Gazze’de yeni bir elektrik projesi için bir anlaşmanın yapıldığını açıkladı. Bu adım, İsrail’in, Hamas yönetiminin varlığını kabul ettiği ve hatta bir ortak olarak gördüğü yorumlarını beraberinde getirdi.

Gazete, anlaşmanın ayrıntılarını şöyle açıkladı: “Katar ve Filistin Yönetimi, Gazze’deki elektrik santrali için İsrail Leviathan doğalgaz sahasından ortaklaşa doğalgaz satın alacak ve Katar, boru hattının İsrail tarafında denize uzatılmasını finanse edecek. Avrupa Birliği, İsrail ile sınır duvarından Gazze elektrik santraline boru hattının döşenmesi maliyetini ödeyecek. Bu arada Gazze Elektrik Kurumu, sattığı gazdan Gazze’deki tüketicilerine elektrik üretecek. Anlaşma ileri aşamalara ulaştı ve İsrail hükümeti tarafından onaylandı.”

Ayrıntılara göre Katar ve Filistin Yönetimi, Gazze’ye sadece 180 megavat elektrik üreten santrali faaliyete geçirmek için bugün 22 milyon dolar ödüyor. Santral 400 megavat üretecek, İsrail gazı tüm Gazze Şeridi’ni aydınlatacak ve elektrik sorunu tamamen çözülecek.

Bu projede, İsrail’in cebinden tek bir kuruş çıkmayacak, İsrail’in enerji şirketi Delek Drilling kârını vergi gelirlerinden elde edecek.

İsrail hükümeti anlaşmayı onaylamadan önce Avrupa Birliği’nin (AB) yanı sıra Katar ve Mısır ile uzun istişarelerde bulundu.

Gazzeliler, bazen günde 4 saat boyunca süren elektrik krizinin sona ermesini umuyor.

Gazze Elektrik Dağıtım Kurumu İletişim ve Medya Direktörü Muhammed Sabit elektrik krizi hakkında şu ifadeleri kullanıyor: “Gazze’deki elektrik krizinin tek çözümü, sektöre ek miktarlarda elektrik sağlayacak ve bu elektriği günün her saati vatandaşlara ulaştıracak stratejik projelerin hayata geçirilmesidir. En yakın çözüm, Gazze santraline yüksek maliyetli dizel yakıt yerine bir gaz hattı sağlamak, çünkü gaz boru hattı santralin işletme giderlerini toplam maliyetin yüzde 15’i kadar minimum seviyelere indirecek.”

Projenin hayata geçirilmesi için İsrail’in onayının gerektiğini belirten Sabit, “Anlaşmanın imzalanmasından sonra en önemli şey, 400 MW’a kadar üretim miktarı elde etmek için yeni jeneratörler getirerek santralin genişletilmesidir. Gazze Şeridi’nin kalıcı elektrik elde etmek için ortalama 400 Megavat’a ihtiyacı varken, enerji talebi kışın artarak 650 Megavat’a ulaşıyor.”

Bu kriz, 1990’ların sonunda bölgede Filistinlilerin ilk olarak “Gazze Marine” sahasını keşfetmesiyle ortaya çıktı. Ancak, İsrail’in Filistinlilerin gazdan yararlanma taleplerini reddetmesi nedeniyle henüz bu sahadan gaz çıkarılmadı. Gazze Şeridi’nin 36 kilometre batısında Akdeniz sularında yer alan saha, 2000 yılında British Gas şirketi tarafından geliştirildi.

Şarkul Avsat