Johnson&Johnson firmasının tek dozluk aşısı onay bekliyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) dün yayınladığı yeni raporda, Johnson&Johnson tarafından koronavirüse karşı geliştirilen tek dozluk aşının Güney Afrika ve İngiltere mutasyonları da dahil ciddi vakalarda yüksek etkinlik oranına sahip olduğunu bildirdi.

Fransız haber ajansının FDA’dan aktardığı bilgilere göre, Johnson&Johnson aşısı büyük ölçekli klinik deneylerde ciddi vakalara karşı ABD’de yüzde 85,9, Güney Afrika’da yüzde 81,7 ve Brezilya’da yüzde 87,6 oranında etkinlik kaydetti. FDA’daki bağımsız bir komite (yarın Cuma), Johnson&Johnson ilaç firması tarafından geliştirilen aşının özellikleri ve acil kullanım onayı verilmesini görüşecek.

Johnson&Johnson aşısının FDA’dan onay alması durumunda aşı, Kovid-19 kaynaklı ölümlerin yarım milyonu aştığı, dünyanın salgından en çok etkilenen ülkesi ABD’de acil durum kullanım onayı alan 3. aşı olacak. Uzmanlar, aşının Kovid-19 vakalarına karşı etkinliği, daha önce lisan alan Pfizer ve Moderna aşılarından daha az olsa da Johnson&Johnson aşısını hayati bir araç olarak görüyorlar.

FDA tarafından yayınlanan özet raporda şunlar kaydedildi:

“Aşılamadan 14 gün sonra tüm vakalar üzerindeki değerlendirmelere göre aşı, semptomatik ve tıbbi müdahale gerektiren Kovid-19 vakaları da dahil olmak üzere en ciddi vakaların önlenmesinde etkili oldu. Çalışma boyunca B.1.351 olarak isimlendirilen varyantın baskın olduğu Güney Afrika’da genel olarak daha az etkinlik kaydedilmiş olsa da aşının ABD ve Güney Afrika ve Brezilya’da daha ciddi vakalara karşı etkinliğinin yüksek olduğu kaydedildi.”

Johnson&Johnson’ın geliştirdiği aşının tek doz uygulanması ve buzdolabında üç aya kadar saklanabilmesi dağıtımını kolaylaştırıyor.

ABD hükümeti dün yaptığı açıklamada, aşının önümüzdeki günlerde acil onay alması durumunda en az üç milyon dozun önümüzdeki hafta ABD’de dağıtıma hazır olacağını duyurdu. Beyaz Saray Koronavirüsle Mücadele Koordinatörü Jeff Zients, “Önümüzdeki hafta Johnson&Johnson aşısından üç ila dört milyon doz sağlamayı bekliyoruz” dedi. Ayrıca, şirketin Mart ayı sonuna kadar toplam 20 milyon doz aşı sağlamayı hedeflediğini belirtti.

Şarkul Avsat