Kuveytliler salgın sebebiyle Milli Gün kutlamalarına katılamıyor (KUNA)

Kuveyt 60. Milli Günü ve 30. kurtuluş yıldönümünü kutluyor

Kuveyt bugün sosyal ve siyasi gelişmeler ışığında 60. Milli Günü ve 30. Kurtuluş Yıldönümü’nü kutluyor. Bu gelişmelerden en önemlisi, Şeyh Sabah el-Ahmed’in 29 Eylül 2020’deki vefatının ardından ülkenin başına yeni emir Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın geçmesi

Kuveyt Emiri yasama ve yürütme organları arasında yaşanan krizlerin ortasında, Ulusal Meclis oturumlarını bir aylığına ertelemeyi öngören kararnameyi imzalamıştı. Oturumların askıya alınması, anayasanın 106. maddesine istinaden alındı. Söz konusu kararla, siyasi gerilimi hafifletme ve devlet başkanına kabine kurma fırsatı verme amaçlanıyor.

Siyasi güçler, Kuveyt’in 60. Milli Günü anma töreni arifesinde dün, Kuveyt Anayasa Mahkemesi’nin 2020 parlamento seçimlerini geçersiz kılma noktasında yapılan tüm itirazları reddetme kararı aldığını açıkladı. Bazı siyasi güçler, kararın, pozisyonlarını güçlendirme noktasında parlamento seçimlerini geçersiz kılmasını beklerken, başvuruların reddiyle temsilcilerin ve parlamentoyu oluşturan siyasi güçlerin mecliste kalması sağlandı.

Bu yılki yıldönümü ekonomi dosyaları, yolsuzluk, şeffaflığın teşvik edilmesi ve genel af yasası üzerine devam eden tartışmalar kapsamında gerçekleşiyor.

Ülkede koronavirüs salgınının yayılmasıyla birlikte, bu yıl Milli Gün ve Kurtuluş Yıldönümü kutlamaları coşkusunu kaybetti. Her yıl halka açık alanlarda ve sanatsal gecelerde geçit törenleri ile yapılan geniş çaplı sanatsal ve görkemli kutlamalar, bu yıl üst üste ikinci kez hükümet tarafından iptal edildi.

Enfeksiyon sayılarında görülen artış, Başbakan Şeyh Sabah Halid es-Sabah’ın Kuveyt’in endişe verici bir durumla karşı karşıya olduğunu parlamentoya bildirmesine neden oldu. Parlamento, her türlü kara ve deniz ulaşımının durdurulması ile restoran ve kafelerde hizmet verilmesinin yasaklanması kararı aldı. Ayrıca hükümet salgınla mücadele noktasında daha fazla kısıtlama getirilebileceği noktasında uyarıda bulundu. Kuveyt günlük yaklaşık bin vaka ile en yüksek vaka sayısına sahip Körfez ülkesi olma unvanına sahip. Kuveyt’te toplam vaka sayısı 186 bin, enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 57 olarak açıklandı.

Kuveyt diplomasisi, 5 Haziran 2017’de başlayan Arap Dörtlüsü (Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır) ülkeleriyle Katar arasındaki Körfez krizinin çözümünde ilerleme katetmeyi başardı.

El-Ula Zirvesi 7 Ocak’ta Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın himayesinde düzenlenerek, Körfez saflarının birliğini ve kardeşlerin uzlaşmasını bir kez daha doğruladı.

Kardeş ülke Suudi Arabistan ile sıkı ilişkiler kuran Kuveyt, 130 yılı aşkın süredir bu ilişkileri devam ettirmekte. Kuveyt, Suudi Arabistan’ın kurucusu Kral Abdulaziz Al Suud’un ziyaret ettiği ilk ülkelerden biri olarak kabul edildiğinden dolayı, Suudi-Kuveyt ilişkileri yıllar boyu sağlam temeller üzerine inşa edildi. İki ülke arasındaki ilişkilerin bir örneği dünyada oldukça nadir görülmekte. Söz konusu ilişkiler, Suudi Arabistan lideri Kral Fahd’ın 1990 yılında Irak tarafından işgal edilen Kuveyt’in, bağımsızlık ve özgürlük hakkını savunması ile Kuveyt yönetimi ve halkına kucak açmasıyla doğrulanıyor.

Öte yandan Kuveyt, Şeyh Nevvaf el-Ahmed ve Veliaht Prens Meşal el-Ahmed tarafından temsil edilen Kuveyt liderliğinin pekiştirilmesi noktasında, Kral Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile de ayrıcalıklı bir ilişkiye sahip. İki ülke arasındaki ilişkiler siyasi, askeri, lojistik, ekonomik, kültürel ve sosyal açılardan stratejik ortaklıklara dayanıyor.

İki ülke arasında resmi ilişkilerde yakalanan uyum, ülke halklarının ilişkilerinde de oldukça sıcak ve samimi. Bu nedenle Suudiler, Kuveyt’in bağımsızlık ve kurtuluş yıldönümü kutlamalarına Kuveytli kardeşleriyle birlikte katılıyor, Kuveyt’e yönelik saldırılar noktasında da onların üzüntülerini paylaşıyor.

Kuveyt 19 Haziran 1961 yılında İngiltere’den ayrılarak tam bağımsızlığını ilan etti.

Kuveyt, Kuveyt’in 11. Emiri merhum Şeyh Abdullah es-Salim es-Sabah’ın Basra Körfezi’ndeki İngiliz Yüksek Komiseri George Middleton ile bağımsızlık belgesini imzalamasıyla tam bağımsızlığını kazandı. Ayrıca, Kuveyt’in 7. Emiri Şeyh Mübarek es-Sabah’ın 23 Ocak 1899’da İngiltere ile imzaladığı hamillik anlaşması iptal edildi.

18 Mayıs 1964’te, bağımsızlık gününün, Kuveyt’in bağımsızlığına kavuşması ve demokrasinin kurulmasına verdiği önemle ün salan merhum Emir Abdullah el-Salim es-Sabah’ın iktidara geçmesinin yıldönümü olan 25 Şubat ile birleştirilmesi kararı alındı. O zamandan beri Kuveyt, her yıl 25 Şubat’ta Bağımsızlık Günü’nü kutluyor.

Ülke ilk yazılı anayasasını ve Şura Konseyi’ni 1921’de tanıdı. Kuveyt, 1938’de seçimle bir yasama konseyi oluşturan ilk Körfez halkıydı. Ülke parlamenter sistemle de bilinmekteydi.

Şarku’l Avsat