Pfizer/BioNTech aşısı yüzde 94 koruma sağlıyor

Güney Afrika’da, geçtiğimiz hafta halk, Johnson & Johnson aşısı ile aşılanmaya başladı

İsrail’de, Alman BioNTech ve ABD’li ortağı Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının verilerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilen geniş kapsamlı çalışmanın sonuçları açıklandı. Veri analizi aşının etkinliğini doğruladı. Bu çalışma aşılama kampanyalarının küresel salgını sona erdirmedeki hayati rolü hakkında ek kanıtlar sağladı.

ABD’li dev ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen aşının etkinliği binlerce kişi üzerinde yapılan klinik denemelerle kanıtlandı. Ancak aşının korunma şartları ve gerekli soğuk hava zincirinin sağlanması onun dünya çapında kullanılmasını zorlaştırıyor.

Çalışma 20 Aralık 2020- 1 Şubat 2021 tarihleri arasında İsrail’in en büyük sağlık kuruluşlarından biri olan Clait Sağlık Hizmetleri tarafından tedavi edilen 1,2 milyon kişinin verilerine dayanıyor. Söz konu dönemde İngiltere’de tespit edilen mutasyonlu virüsün İsrail’de hızla yayılıyor olması sonuçları daha önemli bir hale getiriyor.

Çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, aşılamanın semptomatik vakaları yüzde 94, ağır hastalık vakalarını yüzde 92 ve hastaneye yatışları yüzde 87 azalttığını gösterdi. Bu seviyeleri çalışma katılımcılarının ikinci dozu almasından en az yedi gün sonra elde edildi.

The New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan çalışmanın araştırmacılarından biri olan Ben Reis, aşının etkinliğinin, 70 yaşın üzerindekiler de dahil olmak üzere tüm yaş gruplarında yaklaşık olarak aynı olduğunu söyledi.

Çalışma, aşının, yalnızca semptomları değil hastalığı önlemede yüzde 92 etkili olduğunu ortaya koydu. Bu yüzde çok önemlidir çünkü aşı olan kişilerin artık virüs bulaştırmayacağı anlamına gelir. Bununla birlikte, çalışma yazarlarının kendileri, bu bulgunun dikkatle ele alınması gerektiğini kabul etmekte.

Aşılarla ilgili başka güzel haberler de söz konusu. ABD’li yetkililer, klinik araştırma verilerine dayanarak Johnson & Johnson aşısının, mutasyona uğramış vakalarda bile tek bir dozda etkili olduğunu doğruladı. Aşının kısa süre içinde ABD’de piyasaya sürüleceğini öngörülüyor. Aşının lojistik düzeyde iki büyük avantajı bulunuyor. Tek dozda uygulanabilen aşı, dağıtım kolaylaştırmak açısından normal soğutucularda saklanabiliyor.

Büyük ölçekli klinik çalışmalarda aşı, ABD’de yüzde 85.9, Güney Afrika’da yüzde 81.7 ve Brezilya’da yüzde 87.6 oranında şiddetli vakalara karşı etkili olmuştur. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, farklı ülkelerde yaklaşık 40 bin kişi üzerinde yürütülen klinik deneyleri bağımsız olarak inceledi. ABD’de aşının acil olarak ruhsatlandırılmasını tartışmak üzere, danışma komitesi toplantısından iki gün önce çok sayıda belge yayınlandı.

Güney Afrika’da, geçtiğimiz hafta halk, Johnson & Johnson aşısı ile aşılanmaya başladı. Bu iyi haber, Başkan Joe Biden yönetiminin mart ayından itibaren 25 milyon maskeyi yoksul Amerikalılara ücretsiz dağıtma kararını açıkladığı gün geldi.

Beyaz Saray salgın müdahale koordinatörü Jeff Zentes dün yaptığı açıklamada, “Mart ayında, ülke çapındaki hayır kurumlarına ve yerel sağlık merkezlerine milyonlarca maske dağıtmaya başlayacağız. 25 milyondan fazla maske dağıtacağız ve bu maskeler bin 300’den fazla yerel sağlık merkezinde ve 60 bin gıda dağıtım mağazasından temin edilebilecek” ifadelerini kullandı. Beyaz Saray, bu merkezlerde tedavi görenlerin üçte birinin yoksulluk içinde yaşadığını ve maskelerin yıkanabilir ve ‘kaliteli’ kumaştan olacağını söyledi.

Şarku’l Avsat