asir

Suudi Veliaht Prens 2,9 milyar dolarlık yatırımla ‘El Souda Geliştirme’ şirketini kurdu

Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve Kamu Yatırım Fonu (PIF) Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Selman, Asir bölgesinde El Souda Geliştirme Şirketi’nin (SDC) kurulduğunu duyurdu.

2030 Vizyonu hedeflerinin temel itici güçlerinden biri olarak lanse edilen SDC, Souda ve Rical Alma bölgelerine ziyaretçileri çekecek altyapı ve turizm projelerine 11 milyar riyal (2.9 milyar dolar) aktaracak.

Tamamen PIF’e ait olan yeni şirket, bölgenin özgün kültürel farklılığından, eşsiz mirasından, doğasından ve büyüleyici coğrafyasından yararlanmayı, çeşitli konut ve eğlence seçenekleri sunmayı hedefliyor.

PIF CEO’su Yasir er-Rumayyan, “Bu devasa proje, Veliaht Prens’in bölgeyi turizm ve kalkınma açısından yeniden canlandırma, benzer destinasyonlarla rekabet eden küresel bir dağ turizm merkezi olma konusundaki ilgisini ve vizyonunu yansıtıyor. Ayrıca ülke genel olarak bölge için niteliksel bir sıçrama oluşturuyor” dedi.

Rumayyan, SDC’nin kurulmasının, PIF’nin yerel ekonomiye yılda en az 150 milyar riyal (40 milyar dolar) yatırım yapması konusunda Veliaht Prens’in talimatlarının uygulanması kapsamında gerçekleştiğini bildirdi.

Yasir er-Rumayyan’a göre fon, ekonomik çeşitlendirme sağlamak ve yerel ekonomi üzerinde olumlu bir etki elde etmek için yılda en az 150 milyar riyal yatırım yapmanın yanı sıra yönetim altındaki varlıkları 2030 yılına kadar 7 trilyon riyalin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Rumayyan, şirketin Asir’deki turizmi, küresel bir dağ destinasyonuna dönüştürmek için canlandırmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan’ın güneyindeki Asir dağları

Doğa yatırımı

Şirket, deniz seviyesinden 3 bin metreden daha fazla bir yükseklikte bulunan, miras ve kültür açısından zengin bir bölgenin doğasına yatırım yaparak, ziyaretçilere otantik kültürü ve tarihsel derinliğini keşfetme fırsatı vermeyi amaçlıyor.

Yatırım stratejisi

SDC şirketi, 2 bin 700 otel odası ve bin 300 konut biriminin yanı sıra 30 ticari ve eğlence merkezi sunmayı hedefliyor.

Her yıl 2 milyondan fazla yerli ve yabancı ziyaretçi çekileceği, macera arayanlar ve farklı deneyimler arayan kültür gezginlerinin bölgeye rağbet edeceği tahmin ediliyor. Ayrıca 2030 yılına kadar 8 bin doğrudan ve dolaylı kalıcı iş fırsatı oluşturması da bekleniyor.

Şirketin sorumluluğu

SDC şirketi, çevreyi, kültürel ve insan mirasını korumayı, ‘kentsel kod sistemleri’ geliştirmeyi, görsel kirliliği ortadan kaldırmayı ve yatırımları çekmeyi amaçlayan bir organizasyonel çerçeve oluşturmaktan sorumlu.

PIF’nin 2021-2025 dönem stratejisi, gelecek vaat eden birçok sektörü güçlendirmeyi ve özel sektörle ortaklıklar oluşturarak yerel içeriğin artırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Aynı zamanda, ülkede müreffeh ve sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmek için teknolojilerin aktarılması ve bilginin yerelleştirilmesi üzerinde de çalışıyor.

Şarkul Avsat