Formula E Diriye yarışı, şampiyona tarihindeki ilk gece yarışı olacak (Şarku’l Avsat)

Dünyanın dört bir yanındaki Formula E meraklılarının dikkati bugün Diriye pistinde

Tamamen elektrikle çalışan tek kişilik otomobil yarış serisi Formula E’nin dünya çapındaki meraklıları, bu akşam dikkatlerini Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ın batısındaki Diriye’ye çevirecek

Spor Bakanlığı ile Otomobil ve Motosiklet Federasyonu (SAMF) ile işbirliği içinde düzenlenen ‘ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonası 2021’in Diriye’deki birinci ve ikinci tur yarışları bugün ve yarın gerçekleşecek.

Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki Al Faysal, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Suudi Arabistan’da art arda üçüncü sezonda Formula E Diriye yarışına ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. 2020 yılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşanan küresel salgınla zorluklarla dolu bir yıl oldu. Ancak ülke liderliğinin spor sektörüne verdiği cömert ve sınırsız desteği altında, bu koşulların üstesinden gelmeyi ve en önemli uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapmaya devam etmeyi başardık.”

Otomobil ve Motosiklet Federasyonu Başkanı Prens Halid bin Sultan el-Faysal ise, ülkenin Formula E Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmasının, Suudi Arabistan’ın en önemli uluslararası spor etkinliklerine ev sahipliği yapma ve bunları organize etmede son birkaç yılda tanık olduğu büyük gelişmenin bir başka örneği olduğunu söyledi.

Dünyanın koronavirüs kaynaklı içinden geçtiği zorlu koşullar ve alınan önleyici tedbirler nedeniyle taraftarlar, cuma ve cumartesi günleri yapılacak sezonun açılış yarışlarına katılamayacak.

Yarışa dünyanın farklı ülkelerinden 24 yarışmacı katılırken, Suudi Arabistan’daki spor kanalları yarışları iki gün boyunca canlı olarak verecek.

Şarku’l Avsat