İsrail ‘yasadışı’ olabileceği için müttefiklerine yönelik aşı dağıtımını durdurdu

İsrail Adalet Bakanlığı dün (Perşembe), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarının ihtiyaç fazlası kısmının diğer ülkelere dağıtımına ilişkin projenin durdurulduğunu açıkladı. Söz konusu adımın sebebinin, yetkililerin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun tartışmaya neden olan bu kararının “yasallığını” araştırmaları olduğu belirtildi.

Netanyahu salı günü yaptığı bir açıklamada, Filistinlilere ve Kudüs’teki diplomatik varlıklarını güçlendirme planlarını duyuran iki ülke de dahil olmak üzere diğer birkaç ülkeye, aşılardan “sınırlı bir miktar” gönderileceğini söylemişti.

Adalet Bakanlığı dün, halkın aşı dağıtımı konusunun incelenmesine yönelik taleplerinin ardından “başsavcının, aşıların izinsiz olarak yabancı ülkelere nakledildiği iddialarını incelemekte olduğunu” belirtti. Bakanlık yaptığı açıklamada, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Meir Ben Shabat’ın aşı bağışına ilişkin karar konusunda Başsavcı’dan hukuki görüş istediğine dikkati çekti.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, Ben Shabat savcıya “konuyla ilgili tüm faaliyetlerin dondurulması için bir mahkeme emri çıkarmasını” belirtti.

İsrail, Bakanlar Kurulu tarafından onaylanan ve başsavcı tarafından denetlenen bir karar ile Filistin yönetimindeki sağlık çalışanlarının aşılanması için işgal altındaki Batı Şeria’ya birkaç bin doz aşı göndermişti.

Dün erken saatlerde, Savunma Bakanı Benny Gantz, Netanyahu’ya hitaben yazdığı bir mektupta, Filistin yönetimine aşı verilmesi kararında “gerekli prosedürleri ve İsrail’in tıbbi ihtiyaçlarını takip ederken, aşıların diğer ülkelere sağlanması konusunun ilgili komiteler tarafından ele alınmadığını” belirtti.

Netanyahu gibi mart seçimlerinde adaylığını koymuş olan Gantz, tartışmalı politikanın gerekli istişare yapılmadan hayata geçirilmesi sebebiyle “yasadışı” olduğu iddiasında bulunarak, konunun öncelikle Bakanlar Kurulu’nda tartışılması gerektiğini belirtti.

Kaynaklar, Honduras’ın da aşı alacaklar listesine dahil edildiğini bildirdi. Honduras geçtiğimiz yıl büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını açıklamıştı.

Gelecek ay Kudüs’te bir diplomatik büro açmayı planlayan Çek Cumhuriyeti, salı günü yaptığı açıklamada İsrail’den 5 bin doz Moderna aşısı aldığını duyurdu. Raporlara göre, Macaristan ve Guatemala da aşı almaya hazırlanıyor.

Birçok ülke aşı sağlamak için çalışırken, İsrail, 3,2 milyondan fazla insana iki doz Pfizer-BioNTech aşısı uyguladı, bu sayı nüfusunun üçte birinden fazlasına denk geliyor. İsrail, aşı kampanyasının aralık ayında başlatılmasından bu yana aşı yetersizliği yaşanmasını önledi.

Netanyahu çarşamba günü yaptığı açıklamada, verilecek aşı dozlarının “sembolik” olduğunu, İsrail vatandaşına tahsis edilen dozlardan verilmeyeceğini, ek dozlardan verileceğini söyledi ve aşıları diğer ülkelere vermenin diplomatik ağırlığına dikkati çekti.

Şarku’l Avsat