İtalya ve Brezilya kısıtlamaları sıkılaştırıyor

İtalya ve Brezilya salgının yayılmasını engellemek için kapatma önlemlerini sıkılaştırıyor

İtalya hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasının hızlanmasına karşı Milano, Torino ve çevresinin yanı sıra diğer üç bölgede koronavirüs ile mücadele kapsamında uygulanan kısıtlamaları sıkılaştırdı.

Bloomberg News’in cumartesi günü aktardığına göre, Sağlık Bakanı Roberto Speranza, pazartesi gününden itibaren, Molise ve Basilicata şehirlerini yüksek riskli bölgeler, kuzey ve orta İtalya’daki Lombardiya, Piyemonte ve Marche bölgelerinin orta riskli bölgeler olarak sınıflandırılmasını içeren kararnameyi imzaladı.

Kararname, bar ve restoranların kapatılması da dahil olmak üzere bazı kısıtlamaların uygulanmasına yol açacak ve insanların seyahatlerine katı kısıtlamalar getirerek, şehirlerinden veya kasabalarından ayrılmalarını yasaklayacak.  Basilicata bölgesi gibi salgından en çok etkilenen bazı bölgelerde zaten eğitime ara vereceklerini duyurmuşlardı. Öte yandan, Sardinya bölgesinde vaka sayılarında sürekli bir düşüş gözlemlendi. Bu durum adanın, ulusal hükümetin uyguladığı kısıtlamaları kaldırarak, bunun yerine yerel kurallara ilişkin kararlar alabileceği anlamına geliyor. Sardinya, arka arkaya üç hafta boyunca 100 bin kişide 50’den az vaka kaydetmesi ile bu kategoriye giren ilk bölge olacak.

İtalya cuma günü, ocak ayından bu yana kaydedilen en yüksek vaka oranı ile 20 bin 499 yeni koronavirüs vakası kaydetti.

Fransa’da karantina uygulayacak

Fransa, Cote d’Azur’un (Fransız Rivierası) kıyı bölgesinde ve ülkenin kuzeyindeki Dunkirk’te koronavirüs salgını kontrol altına almak için önlemler uygularken diğer yandan ABD Temsilciler Meclisi, Kovid-19’un yansımalarına karşı 1,9 trilyon dolarlık dev bir ekonomik paketi onayladı. İngiltere, Kovid-19 ile mücadelede sağlık çalışanları için rekor sayıda topladığı bağışlarla “bir kahraman” olarak 100 yaşındaki hayatını kaybeden, İkinci Dünya Savaşı gazisi Yüzbaşı Tom Moore’a (Kaptan Tom) veda etti.

Fransa hükümeti, ülkenin 101 bölgesinden yaklaşık 20’sini yakından izliyor ve güneydoğuda Cote d’Azur ve kuzeyde Dunkirk bölgelerinden yeniden karantina önlemleri uyguluyor.

Sıra Fransa’nın en büyük 5. şehri olan Nice’a da geldi, şehirde cumartesi günü karantina uygulanacak. Sabahın erken saatlerinde sahilde yürüyüş yapan 51 yaşındaki tasarımcı Frederique Duval, “Daha sonrasında biraz daha özgür olabilmemiz için bunu yaşamamız gerekiyorsa, neden olmasın?” dedi. Özel teknelerde aşçılık yapan 56 yaşındaki Charlie Kentish “Bir şey yapmak gerekiyor. Bölgedeki Kovid krizi giderek kötüleşiyor” dedi. 30 yıldır Nice’da ikamet eden bir İngiliz “Kapanma tedbirlerini çok iyi anladığını” belirtiyor, bu hafta sonu üç çocuğuyla birlikte “Playstation’da oynayarak vakit geçirmeye” hazırlanıyor. Dunkirk’te polisler konuşlandırıldı ve gönüllüler, tek yönlü bir trafiğin uygulandığı bir kalabalık bir caddede insanlara maske ve el dezenfektanları dağıttılar. İçlerinden biri Fransız basınına verdiği röportajda “Genel olarak herkesin mücadeleye katıldığını” belirti ve insanların “‘Bıktık’ dedikleri ancak dikkatli olma ihtiyacını anladıklarını” söyledi.

Brezilya koronavirüse karşı kısıtlamalar getirmeyi planlıyor

Brezilya haber ajansı G1’in cuma günü yaptığı habere göre, ülke, koronavirüsün hızla yayılması ile mücadele kapsamında 12 eyalet ve başkent Brasilia’da, önlemleri sıkılaştırmayı planlıyor. Bu önlemler, günlük yaşam için gerekli olmayan hizmetlere yönelik kısıtlamalar getirilmesinden okulların kapatılması ve gece sokağa çıkma yasağı uygulanması gibi konularda sıralanıyor. Ceara Eyaleti dün, hafta sonları sokağa çıkma yasağını 20.00-05.00 olarak uzatma kararı alırken, hafta içi 19.00-05.00 saatleri arasında uygulanmasına karar verildi.

Solcu Ceara eyalet Valisi Camilo Santana, yüz yüze toplantılardan kaçınmak için kuzeydoğu eyaleti ziyareti sırasında Başkan Jair Bolsonaro ile görüşmeyi reddetmişti. Yeni önlemler, çeşitli eyaletlerin yakın zamanda sağlık sistemlerinin çökmesine ilişkin uyarıda bulunmasının ardından, çalışma kapasitelerinde maksimum seviyeye ulaşan hastanelerin üzerindeki yükü azaltmayı amaçlıyor. Brezilya, koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri ve geçen Ocak ayına kadar Kovid-19’a karşı aşıları yapmaya başlamamıştı. Latin Amerika kıtasındaki en büyük ülke olan Brezilya’da şu ana kadar yaklaşık 10,5 milyona ulaştı, bu sayı ABD ve Hindistan’ın ardından dünya çapında kaydedilen en yüksek vaka sayısı.

Brezilya’daki koronavirüse bağlı can kaybı sayısı, ilk vakanın kaydedilmesinden bir yıl geçmesinin ardından geçtiğimiz günlerde 250 bini aşmıştı. Başkan Bolsonaro, krizin başlangıcında virüs tehlikesini defalarca kez küçümsemiş ve ekonomik nedenlerle kısıtlamalar uygulamayı reddetmişti. Bolsonaro, şu anda “eyaletlerini kapatan” valilere, devlet tarafından sunulan acil yardımların maliyetlerini ödemek zorunda kalacakları konusunda uyarıda bulunmasının yanı sıra koronavirüs aşısına yönelik şüpheleri uyandırmıştı.