Myanmar’daki protestolarda 7 kişi hayatını kaybetti

Myanmar’da 1 Şubat’ta gerçekleşen darbeye karşı bugün düzenlenen gösterilerde polisin Daewi ve Yangon’da 7 protestocuyu öldürdüğü ve birçok kişiyi de yaraladığı bildirildi

Siyasetçi Kyaw Min Htike, ülkenin güneyindeki Dawei şehrinden verdiği bir demeçte, polisin şehirde gösteri düzenleyenlere ateş açarak yedi kişiyi öldürdüğünü ve birkaçını da yaraladığını söyledi.

Dawei merkezli medya Dawei Watch ise, bugün en az yedi kişinin öldüğünü belirtti.

Yangon Hastanesi’nden bir doktor ise, polisinin şehirde göstericilere ateş açtığını dile getirerek, göğsünden vurulan bir kişinin bugün hastaneye getirildiğini ancak tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini söyledi.

Myanmar polisi ve iktidardaki askeri konsey sözcüsü yorum taleplerine cevap vermedi.

Diğer taraftan, Myanmar Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Kyaw Mo Tun dün yaptığı açıklamada, kendisini görevden alan askeri konseye direnme sözü verdi.

Myanmar devlet televizyonu, Kyaw’ın ülkeye ihanet ettiği için dün görevden alındığını duyurmuştu.

Ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir BM yetkilisi, askeri cuntayı Myanmar yönetimi olarak resmen tanımadıklarına dikkat çekerek, Kyaw’ın Myanmar büyükelçisi olmaya devam edeceğini ifade etti.

BM Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener de cuma günü BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Bütün devletler, ülkede iktidarı ele geçiren askeri konseyi ne tanımalı, ne de meşrulaştırmalıdır” diyerek, demokrasiyi yeniden kurmak için her türlü çabayı sarf etmenin gerekli olduğunun altını çizdi.

 Şarku’l Avsat