MSB: Bahar Kalkanı Harekâtı İdlib’de büyük bir insanlık dramını önledi

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejimin saldırıları artarken, Türkiye geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Bahar Kalkanı Harekatı’nın İdlib’de büyük bir insanlık dramını önlediğini bildirdi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 27 Şubat-5 Mart 2020 tarihlerinde Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de düzenlenen Bahar Kalkanı Harekatı’nın yıl dönümüne ilişkin açıklama yaptı.

Bakanlığın Twitter hesabından infografi ile yapılan paylaşımda, “Bahar Kalkanı Harekatı ile Suriye kuzeyindeki İdlib’de büyük bir insanlık dramının önüne geçildi” denildi.

MSB’nin söz konusu açıklamasında şu ifadeler kullanıldı;

“Rejimin yayılmasını önlemek ve bölgedeki birliklerimizin güvenliğini sağlamak, rejim saldırılarıyla sınırlarımıza yönelecek göçü önlemek, bölge halkının güvenliği ile güvenli, gönüllü ve saygın bir şekilde geri dönüşlerini sağlamak amaçlanmıştır. Karadan ve havadan icra edilen operasyon 5 Mart 2020 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır. Bahar Kalkanı Harekatı ile Suriye kuzeyindeki İdlib’de büyük bir insanlık dramının önüne geçildi. Bahar Kalkanı Harekatı’nda 3 bin 473 rejim unsuru, 3 uçak, 8 helikopter, 1 SİHA, 93 tank, 36 zırhlı araç, 67 obüs ile 10 hava savunma sistemi etkisiz hale getirilmiştir.”

Türkiye, 27 Şubat 2020’de rejim güçlerinin bölgedeki Türk gözlem noktalarından birine düzenlediği saldırıda 36 askerin hayatını kaybetmesi üzerine İdlib’de Bahar Kalkanı Harekatı’nı başlattı.

Ayrıca Suriyelilerin Türkiye sınırına doğru göçünü durdurma konusunda Avrupa Birliği’nin (AB) müdahalesi için baskı yapmak amacıyla Avrupa’ya gitmek isteyen mülteci ve yerlerinden edilmiş Suriyelilere Yunanistan ile sınırları açtı.

Bahar Kalkanı Harekatı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’ta Moskova’da imzaladığı, İdlib’de Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkesin yanı sıra M4 yolunda iki ülke güçlerinin ortak devriye gezmesini içeren mutabakat ile durduruldu.

Diğer taraftan, rejim güçleri, ülkenin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne yapılan füze saldırılarını yeniledi ve İdlib’in güney kırsalında ve Hama’nın kuzeybatısındaki Gab Ovası içinde yer alan bölgeleri hedef aldı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, İdlib’in güneyinde Gab Ovası ve Zaviye Dağı’ndaki temas hatlarında rejim güçleri ile Suriyeli muhalif gruplar arasında ağır silahlarla çatışma yaşandı.

Bu esnada Rusya’ya ait bir keşif uçağı, İdlib’in güney kırsalında uçuş gerçekleştirdi.

Türkiye destekli Cebhetu’l Şamiye, Türk kuvvetleri ve ona yakın grupların kontrolünde olan Halep’in kuzeybatı kırsalındaki Afrin şehrine getirdiği askeri konvoyları geri çekti.

SOHR ayrıca, Türkiye yanlısı grupların büyük askeri seferberliğine dikkati çekerek, Cinderes bölgesinde Cebhetu’l Şamiye, Ahraru’ş Şam ve Ahraru’ş Şarkiye gruplarının askeri takviyesine de işaret etti.

Şarkul Avsat