Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı: Vaka eğrisindeki dalgalanmayı dikkatle izliyoruz

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, bugün düzenlediği basın toplantısında, vaka eğrisinin dalgalanma gösterdiğini dile getirerek, “Bu eğriyi sürekli takip ediyor ve dikkatle izliyoruz” dedi.

Şu ana kadar 885 bin dozdan fazla aşı vurulduğunu dile getiren Dr. Abdulali, ülkenin çeşitli bölgelerinde 350 aşı merkezi aşıldığını söyledi ve aşıdan sonra dahi tedbirlere uyulması gerektiğine dikkat çekti.

Dr. Abdulali ayrıca, “Basit alerjisi veya göğüs hastalığı olanlar koronavirüs aşısı olabilirken, şiddetli ve çok şiddetli alerjisi olanlar aşı alamazlar. Şimdiye kadar hamile kadınlar ve çocuklar da koronavirüs aşısı olmadı” diyerek uyardı.

Bu bağlamda, Suudi Arabistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı art arda beşinci günde de azalmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 302 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 378 bin 2’ye çıktığını bildirdi.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, 486’sı ağır hasta olmak üzere ülkedeki aktif vaka sayısının 2 bin 571 olduğu ifade edilerek, 286’sı son bir günde olmak üzere şu ana kadar 368 bin 926 kişinin iyileştiği belirtildi.

Bakanlık, son 24 saatte 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının ise 6 bin 505’e yükseldiği bilgisini de verdi.

Diğer taraftan, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve Rehberlik Bakanlığı, cemaat arasında koronavirüse yakalanan kişilerin tespit edilmesinin ardından 4 bölgede 6 camiyi geçici olarak kapattı.

Toplamda, 23 günde geçici olarak kapatılan cami sayısı 188’e ulaştı. Sterilizasyon işlemlerinin ardından bunlardan 170’i ise açıldı.

Bakanlık, herkesi ihtiyati tedbirlerle ilgili tüm talimatlara uymaya ve camilere gelenlerin güvenliği ve sağlığı için bu konuda iş birliği yapmaya çağırdı.

Şarkul Avsat