Husi milislerinin Cizan şehrine fırlattığı roket nedeniyle hasar gören bakkal dükkanı (SPA)

Husi saldırılarına karşı Suudi Arabistan’a uluslararası destek

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu dün yaptığı açıklamada, terörist Husi milisleri tarafından Suudi Arabistan’ın güney bölgesine gönderilen patlayıcı silahlı insansız hava aracını (SİHA) imha ettiğini duyurdu. Önceki gün Cizan’da 5 sivilin yaralanmasına neden olan saldırının ardından Arap ve uluslararası düzeyde geniş çaplı bir eleştiri dalgası yaşandı ve Husi terörü karşısında Riyad ile dayanışma çağrıları yapıldı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki yaptığı açıklamada, Koalisyon güçleri tarafından imha edilen SİHA’nın İran destekli terörist Husi milisleri tarafından Suudi Arabistan’ın güney bölgesindeki sivilleri ve sivil yerleşimleri hedef almak amacıyla sistematik ve kasıtlı bir şekilde fırlatıldığını belirtti. Koalisyonun Ortak Kuvvetler Komutanlığı’nın sivilleri ve sivil yerleşimleri korumak için uluslararası insani hukuk ve teamül kurallarına uygun olarak gerekli operasyonel önlemleri alarak uyguladığını vurgulayan Maliki, “terörist Husi milislerinin sivillere ve sivil yerleşimlere yönelik kasıtlı ve sistematik bir şekilde saldırı girişimlerinin savaş suçu teşkil ettiğini” ifade etti.

İran destekli Husi milisleri tarafından Suudi Arabistan’ın Yemen sınırına yakın Cizan bölgesine fırlatılan roketin bir köye düşmesi sonucu 5 sivilin yaralandığı ve parçalarının maddi hasara yol açtığı terör saldırısı birçok ülke tarafından kınandı.

BAE: Husilerin istikrarı baltalamak istediğine dair yeni bir kanıtı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran destekli terörist Husi milislerinin Suudi Arabistan’ın güney bölgesindeki sivilleri ve sivil yerleşimleri SİHA ile hedef alma girişimlerini şiddetle kınadığını ve reddettiğini ifade etti. BAE Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanlığı yaptığı açıklamada, bu saldırıların son zamanlarda gerçekleşmeye devam etmesinin “tehlikeli bir tırmanış ve terörist milislerin bölgedeki güvenliği ve istikrarı baltalamak istediğine dair yeni bir kanıt” olduğunu vurguladı.

Bakanlık açıklamasında, terör saldırılarına karşı Suudi Arabistan ile tam dayanışma içerisinde olduğunu yineleyerek, Suudi Arabistan’ın vatandaşları ve ülkede yaşayan yabancıların yanı sıra ülkenin güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik çabalara destek verdiğini ifade etti.

Bahreyn’den Suudi Arabistan’a destek

Bahreyn hükümeti de saldırıyı şiddetle kınadığını duyurdu. Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, uluslararası insani hukuk ilkelerini ihlal ederek, bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden Husi saldırıları karşısında, Suudi Arabistan’ın güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik çabalarına verdiği desteği vurguladı.

Mısır’dan Suudi Arabistan’a tam destek

Mısır Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada, “Mısır hükümeti ve halkı uluslararası insani hukuk kurallarına aykırı bir şekilde gerçekleşen söz konusu saldırılar karşısında Suudi Arabistan’ın vatandaşları ve ülkenin güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü korumaya yönelik aldığı önlemlere tam ve sürekli destek veriyor ve yaralılara acil şifalar diliyor” dedi.

İİT: Husi milislerinin yeni saldırısını şiddetle kınıyoruz

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr.Yusuf bin Ahmed el-Useymi ise dün yaptığı açıklamada, terörist Husi milislerinin yeni saldırısını şiddetle kınadı. Dr. Useymin, İİT’nin Husi milisler tarafından işlenen terör suçlarıyla mücadele Suudi Arabistan’ın yanında olduğunu ifade ederek, Riyad’ın güvenlik ve istikrarı ile topraklarındaki vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların güvenliğini korumak için aldığı tüm önlemleri desteklediklerini vurguladı.

Ürdün’den Suudi Arabistan’a dayanışma desteği

Ürdün hükümeti de Husilerin roket saldırısını kınadı. Ürdün Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanlığı Sözcüsü Dayfullah el-Fayiz, ülkesinin bu korkakça terör eylemi ve uluslararası insanki hukukun açık bir ihlali olan masum sivilleri hedef almasını şiddetle kınadığını bildirdi. İki ülkenin güvenliğinin tek ve bölünmez, ayrıca çıkarlarının birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Sözcü, “Ürdün kardeş Suudi Arabistan’ın vatandaşları ve sakinlerinin güvenliği koruma noktasında onunla tam dayanışma içinde durmaktadır” diye konuştu.

İngiltere’den kalıcı barış çağrısı

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab dün yaptığı açıklamada, ülkesinin Yemen’deki çatışmayı sona erdirme ve Suudi Arabistan Krallığı’na güvenlik sağlayan kalıcı bir barış inşa etme çabalarına bağlılığını vurguladı.

Japonya’dan siyasi çözüm çağrısı

Japonya hükümeti de Riyad şehri dahil olmak üzere, Husilerin Krallık’a yönelik saldırılarını şiddetle kınadı. Japonya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yoshida Tomoyuki, Suudi Arabistan’a sınır ötesi saldırıların derhal durdurulması ve ateşkesin sağlanarak Yemen’deki duruma siyasi bir çözüm bulmak için diyalogların başlaması çağrısında bulundu. Ayrıca Japonya hükümetinin Yemen’e insani yardım sağlamaya devam edeceğini ve Yemen’de barış ve istikrarın sağlanması için ilgili ülkelerle işbirliği içinde sürekli çaba göstermeye kararlı olduğunu vurguladı.

Pakistan: Bu saldırılar masum insanların hayatını da tehdit ediyor

Pakistan Dışişleri Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, “Bu saldırılar sadece Suudi Arabistan Krallığı’nın egemenliği ve bütünlüğünün ihlali değil, aynı zamanda masum insanların hayatını da tehdit ediyor” dedi. Bu tür korkakça terörist saldırılara karşı Suudi Arabistan ile dayanışmasını ve yanında yer aldığını vurgulayan Bakanlık, “bu tür saldırıların derhal durdurulması” çağrısında bulundu. Ayrıca Husi milislerini Yemen’deki Marib Valiliğine yönelik saldırılarını da durdurmaya çağırdı ve Yemen’deki çatışmaya barışçıl yollarla kapsamlı bir siyasi çözüm bulma gereğine dikkati çekti.

ABD: Saldırılar Yemen’de barış ve istikrar umutlarını da tehdit ediyor

ABD hükümeti de Husilerin Suudi Arabistan’daki sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınayan ülkeler arasında yer aldı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price yaptığı açıklamada, “Saldırılar sadece masum sivilleri değil, aynı zamanda Yemen’de barış ve istikrar umutlarını da tehdit ediyor” dedi. Husileri, “Yemen halkı için barış, refah ve güvenliği sağlamak amacıyla, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve ABD Yemen Özel Temsilcisi Tim Lenderking ile bu korkunç saldırıları sona erdirmek için yapıcı bir şekilde anlaşma sağlamaya” çağırdı. Sözcü açıklamasında, ülkesinin İran ile müttefik grupların saldırılarıyla karşı karşıya olan Krallık ile uzun süredir devam eden ortaklığına ve topraklarını savunmadaki yardımına bağlı kalacağını vurguladı.

Şarkul Avsat