Kuveyt Başbakanı Hamed es-Sabah üçüncü hükümetini kurdu

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Başbakan Şeyh Sabah Halid el-Hamed es-Sabah tarafından dün kendisine sunulan yeni kabine listesini onaylayan kararnameye imza attı.

Başbakan Sabah Halid aleyhinde Meclis’e gensoru önergesi vermesi üzerine 13 Ocak’da ikinci hükümet istifa etmişti. Bunun üzerine Kuveyt Emiri, 24 Ocak’ta Başbakan Şeyh Sabah’ı bir kez daha yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Emir’in onayladığı yeni hükümet listesinde 4 yeni isme yer verilirken, eski kabinede bulunan 11 bakan ise yerlerini korudu.

Söz konusu 4 yeni isim, Ticaret ve Sanayi Bakanı olarak Abdullah es-Selman, Belediye İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Konut İşleri ve Kentsel Gelişmeden Sorumlu Devlet Bakanı olarak atanan Şaya Abdurrahman eş-Şaya, Elektrik, Su ve Yenilenebilir Enerji Bakanı Maşan el-Utaybi ve Adalet Bakanı olarak atanan Abdullah er-Rumi oldu.

Yeni hükümet bugün Kuveyt Emiri’nin huzurunda yemin edecek.

Şeyh Sabah Halid, dün yeni kabine listesine Emir Şeyh Nevvaf’a sunmasının ardından yaptığı açıklamada, hükümette iki yeni bakanlık oluşturulduğu bilgisini vererek, bunların İletişim ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Dürüstlüğü Güçlendirme İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı olduğunu söyledi.

Başbakan, hükümet içinde veya dışında olsun, idari ve mali yolsuzlukla mücadeleye odaklanmak için uyumlu ve birleşik çabalar gerektiğini dile getirerek, Dürüstlüğü Güçlendirme İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın buna odaklanacağını vurguladı.

Şeyh Sabah, İletişim ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın da elektronik altyapı geliştireceğini, siber güvenliği artıracağını, elektronik ve akıllı devlet hizmetlerini iyileştireceğini ve telekomünikasyon sektörünü geliştireceğini belirtti.

Şarkul Avsat