Kuveyt Emiri: ‘Kamu fonları korunmalı ve yasa herkese uygulanmalı’

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, yeni hükümetin huzurunda yemin etmesinin ardından yürütme ve yasama organlarını işbirliği yapmaya çağırarak, “Temel konular ele alınmalı, kamu fonları korunmalı ve yasa herkese uygulanmalıdır” dedi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA, bu sabah Emir Şeyh Nevvaf’ın Başbakan Şeyh Sabah Halid el-Hamed es-Sabah tarafından dün kendisine sunulan yeni kabine listesini onaylayan kararnameye imza attığını bildirdi.

Şeyh Sabah Halid, dün yeni kabine listesine Emir Şeyh Nevvaf’a sunmasının ardından yaptığı açıklamada, hükümette iki yeni bakanlık oluşturulduğu bilgisini vererek, bunların İletişim ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Dürüstlüğü Güçlendirme İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı olduğunu söyledi.

Başbakan, ister hükümet içinde veya dışında olsun, idari ve mali yolsuzlukla mücadeleye odaklanmak için uyumlu ve birleşik çabalar gerektiğini dile getirerek, Dürüstlüğü Güçlendirme İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın buna odaklanacağını vurguladı.

Şeyh Sabah, İletişim ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın da elektronik altyapı geliştireceğini, siber güvenliği artıracağını, elektronik ve akıllı devlet hizmetlerini iyileştireceğini ve telekomünikasyon sektörünü geliştireceğini belirtti.

Şarkul Avsat