Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan

Suudi Arabistan, ortak Arap eyleminin güçlendirilmesine vurgu yaptı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, ortak Arap eylemini güçlendirmenin gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Arap Birliği ülkelerinin dışişleri bakanları, bugün, Arap Birliği’nin gündemindeki konularla ilgili pozisyonları koordine etmek için basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı sonrası konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, “Filistin halkının yanında sağlam duruşumuzu onaylıyoruz ve uluslararası toplumu barış sürecini canlandırmak için daha fazla çaba göstermeye çağırıyorum” dedi.

Krallığın İsrail’in Filistin halkına yönelik tüm yasadışı uygulamalarını reddettiğini ifade eden Bakan, Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında krize neden olan Nahda (Rönesans) Barajı konusunda adil bir anlaşmaya varmanın önemini vurguladı.

Riyad Anlaşması’nın uygulanmasının siyasi bir çözüme ulaşmak ve Yemen krizini sona erdirmek için önemli bir adım olduğunu vurgulayan Suudi Bakan, “Marib’deki Husi milislerinin saldırılarıyla ilgili birleşik Arap pozisyonuna değer veriyoruz. Yemen halkının çektiği acıyı hafifletmek için çabalıyoruz” dedi.

Libya kriziyle ilgili olarak Prens Faysal, Libya topraklarının birlik ve bütünlüğünün öneminin altını çizerek, “Bölgesel müdahaleye karşı uyarıyoruz ve yeni Libya hükümetine istikrarın sağlanması için başarılar diliyoruz” dedi.

Arap Birliği Konseyi toplantısında, Genel Sekreter Ahmed Ebu Gayt’ın görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı kararı başta olmak üzere Cezayir’de yapılacak zirvenin gündem taslağının hazırlanması, siyasi, ekonomik, sosyal, hukuki, insan hakları, mali ve idari işlerdeki bir dizi ortak Arap eylem sorunu ele alınacak.

Şarkul Avsat